'Ayakkabıyı ısıtan' mucit gibi zeki girişimci 100 bini alacak

Bakan Ergün, parlak zekâlı 100 girişimciyi karşılıksız 100'er bin lira sermaye ile destekleyeceklerini bildirdi. Kanamayı anında durduran ilaç ile ısınan ayakkabı da desteklendi

Cumartesi 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Hükümet, krizle birlikte artan karşılıksız çekler, el yakan kredi kartı aidatlarına yönelik çalışmalara hız verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası alanlara "af" sinyali verirken, bu konuda adaleti sağlayacaklarını söyledi. Kredi maliyetlerini düşürmeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını belirten Ergün, Tüketici Yasası'nda yapılacak değişiklikle kart aidatlarına 3 yıl sınırlaması, kredi çekene hayat sigortası getirileceğini belirtti. Ergün, Parlamento Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısında, şu mesajları verdi:

100 GİRİŞİMCİYE 100 BİN LİRA: Çok parlak zekâlı 100 girişimciyi, sermaye desteği vererek destekliyoruz. Kişi başına, karşılıksız ve teminatsız 100 bin lira girişim sermayesi veriyoruz. 170 gencin projesi şu anda değerlendiriliyor. Bunlardan 100'u seçilecek. Bütçemizde buna 10 milyon lira ayrılmış para var.

KANAMALARI DURDURAN İLAÇ: SAN-TEZ projesi ile bilgi üretime dönüşüyor. Bu projeler patent almasından pazara çıkmasına kadar teşvik ediliyor. Örneğin "Dışsal kanamaları anında durduran ilaç" ve "Kış koşullarında kendi kendine ısınan ayakkabı" projelerini bu kapsamda destekledik. Bu ilaç Çin'de bile satılıyor.

VERGİ ORANLARI DEĞİŞEBİLİR: ÖTV ve KDV indirimi hem üretici hem tüketici açısından amacına ulaştı, piyasalar hareketlendi. Bu hareketlenme kendisini sürükleyebilir mi, yoksa bir süre daha mı desteğe ihtiyaç var? Yaptığımız bir kova su dökerek tulumbayı çalıştırmak. Otomotivde ÖTV yüzde 37'den yüzde 18'e indirildi. Amaca ulaşıldıysa bu uygulama kalkar ya da yüzde 18 yüzde 25'e çıkarılarak daha az destekle yola devam edilir.

HURDA İNDİRİMİ ÖNEMLİ: Hurda indirimi de sistemin bir parçası. Piyasaya yeni otomobillerin girmesi, eskilerin çekilmesi için önemli. Bu konuda da karar verilmesi gerekiyor. Otomotiv sektöründe bu yıl geçen 2008'in satış rakamları yakalanabilir.

KREDİ MALİYETLERİ AZALACAK: Tüketici Yasası'nda tüketiciyi korumaya yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Tüketicinin kredi maliyetleri azalacak. Krediden vazgeçilirse tüketici lehine düzenlemeler var.

TEŞVİKLE YENİ NESİL OTOMOBİL FABRİKASI YATIRIMLARI İSTİYORUZ

ÇEKTE TELEFON SUSMUYOR: Çek Yasa tasarısı Meclis Adalet Alt Komisyonu'nda. Hapiste olan kişilerin yakınlarından mağdur olduklarına dair telefon alıyoruz. 'Maddi suçlara maddi ceza olsun' yaklaşımı var. 'Parayı ödeyeceğiz ama hapiste nasıl ödeyeceğiz' diyorlar. Makul düşünce. Alacağını tahsil edemeyenler mutlaka cezaya çarptırılması gerektiğini ifade ediyorlar. Konjonktürü de dikkate almalıyız.

YABANCI YATIRIMCIYI DA ÇEKECEK: ABD'de bazı sektörlerin toparlanması zaman alacak. Oralardaki yatırımcı kendisine yeni adres arayacak. Teşvik paketini kasımda açıklasak bir şey ifade etmezdi.

OTOMOTİV FABRİKALARI KURULACAK: Otomotivde büyük yatırımlar destek görecek. Yeni yatırımlar bekliyoruz. Özellikle yeni nesil otomobil yatırımları yapılmasını istiyoruz. Bunu sağlayabilirsek iddialı hale geliriz. Bir firma Kocaeli'nde kendi arazisi üzerine ilave yatırım planlıyor. Önümüzdeki hafta görüşmek için bize gelecekler.