İspanya'da dersini aldı anavatanına flamenko ayakkabısı satıyor

Elle'nin tasarım yöneticisi Suna Akar, İspanya'da flamenko ayakkabısını günlük hayata uyarladı. Elle, başkentine dans ayakkabısı satan ilk yabancı oldu

Cumartesi 14.06.2009
ABONE OL
Elle ayakkabılarının tasarım yöneticisi aynı zamanda markanın sahibi Selim Akar'ın kızı Suna Akar, flamenko (İspanyolcası flamenco) dansına olan tutkusunu markaya da dahil ederek 'Flamenco Elle' isimli bir seriyi koleksiyon içine dahil etti. Master eğitimini İspanya'da ayakkabı tasarımcılığı üzerine yapan ve flamenko ayakkabılarının günlük hayata uyarlanmasını master tezi yapan Akar'ın Türkiye'de koleksiyonuna dahil ettiği bu seri İspanyol markaların da ilgisini çekti.

CANDIDO'DAN TEKLİF
İspanya'da sadece küçük atölyelerde yapılan ve altları çivili olması nedeniyle günlük hayatta kullanılmayan flamenko ayakkabıları, İspanya'da hiçbir marka tarafından günlük hayata uyarlanmamış. Akar, Flamenco Barcelona ismiyle tişörtten takılara kadar ülkedeki tüm flamenko ürünlerinin isim hakkına sahip olan Candido Alvares Sabin markasının Elle Flamenco serisini görerek Akar'a teklif getirdi. Böylece Akar Flamenco'nun başkentine flamenko ayakkabısı satan ilk Türk olacak.

TÜRKİYE'DE SATIŞTA
İspanya'da flamenko ayakkabılarının sadece geleneksel atölyelerde el işçiliği ile yapıldığını belirten Akar, "Ülkede hiçbir marka ve fabrika flamenko ayakkabılarını günlük hayata uyarlayarak seri üretim yapmamış. Candido Alvares Sabin de bizim serimizden haberleri olunca çok beğendiler" diye konuştu. Türkiye'de de bu ayakkabılar ilgi görünce, 'Elle Flamenco' serisi 159.99 TL'den satışa sunulurken bot ve çizmeler de koleksiyona girdi.

NÜKHET DURU DA FLAMENKOYA MERAKLI
BU hafta devam eden ve bugün sona erecek olan Flamenko festivaline ilk defa bir moda defilesi de dahil edildi. 2. Pera Flamenko Dans Festivali'nin kapanışı, sanatçı Nükhet Duru'nun oluşturduğu NewCat markasının defilesi, Flamenco Elle serisi defileleri ve dans gösterileriyle son bulacak.

DANS OKULLU MAĞAZA AÇACAK
AKAR,
5 yıldır Elle bünyesinde tasarım yöneticisi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda profesyonel bir flamenko dansçısı da olan Akar, hedefini orta vadede içerisinde bir dans akademisi de bulunan Flamenco Elle serisi ile butik mağazalar açmak olduğunı söyledi. Akar, aile şirketi olan Elle'in yapısının değişikliklere çok açık, yenilikler peşinde olduğunu dile getirdi.