İstanbul'da 50 milyarlık gaz ruleti

İstanbul Çatalca açıklarında gaz araması yapan Hattat Holding'e bağlı Hema Enerji, 50 milyar m3'lük gaz rezervi tespit etti. Bu gaz miktarı, Türkiye'nin 1.5 yıllık ihtiyacını karşılayabiliyor

Cumartesi 14.06.2009
ABONE OL
Hattat Holding'e bağlı HEMA Enerji, Romanya'nın Köstence kentinde inşa edilen GSP şirketinin Satürn 1 isimli sondaj platformu ile Çatalca açıklarında yeni bir sondaj yapacak. 2 yıl önce aynı bölgede açılan sondaj kuyusu kuru çıkmıştı. Bu sondaj ile birlikte en kötü ihtimalle 50 milyar m3 gaz rezervine ulaşmayı hedefleyen Hattat Holding daha önce yüzde 50 - 50 ortak olduğu Amerikalı Toreador firmasının yanı sıra bu kez Kanadalı Sherritt ile Güney Koreli Seoul City Gas firmalarını da alarak 4'lü olarak gaz aramasını sürdürecek. Yeni ortaklıkta Hattat'ın payı yüzde 33, Toreador'un payı yüzde 25, diğer iki firmanın payı ise yüzde 21 oldu. Yetkililerin verdiği bilgilere göre 350 milyon dolar değerindeki ve günlük kirası 250 bin dolar olan bu dev platform 2 bin 600 metreye kadar sondaj yapabilme kapasitesine sahip.

25 MİLYON DOLAR

Durusu ismiyle Terkos Gölü açıklarında açılacak ve 25 milyon dolara mal olması beklenen kuyuda çok büyük ihtimalle gaza rastlanması beklenirken, gaz keşfi yapılması halinde bu gazı çıkarmak için 380 milyon dolarlık bir yatırımın daha yapılması planlanıyor. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, 50 milyar m3 olarak tahmin edilen gaz rezervinin 100 milyar m3'e de çıkabileceği dile getirdi. Böyle olması durumunda Türkiye'nin 1.5 ile 3 yıllık gaz ihtiyacı yerli kaynaklardan sağlanmış olacak. Satürn 1 platformu 38 gün boyunca Durusu kuyusunda gaz arayacak. Aramaların ardından platformun Zonguldak açıklarında denizden off shore olarak metan gazı araması yapması da düşünülüyor.

TÜRKİYE UCUZA KULLANACAK

Mehmet Hattat, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın acilen bir randevu vermesi üzerine Köstence'deki törene katılamadı. Telekonferans ile gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hattat, "Bu gazı mesafe yakın olduğu için Türkiye daha ucuza kullanabilecek. Ama oran veremiyorum o günkü piyasa koşulları bu fiyatı belirler. Keşke gazı çıkarsak da bedava versek" diye konuştu.

LİTERATÜRE GİRMEDİĞİ İÇİN METAN GAZINA TEŞVİK YOK
BAKAN Yıldız ile Amasra'da yapmayı planladıkları 1.200 megawatt'lık kömür santralı, metan gazı gibi konuları görüştüklerini dile getiren Hattat, "Metan gazı yıllarca Türkiye'de bilinmediği için literatüre girmemiş. Onun için bu konuda kanuni bir düzenleme yapılmamış. Bizim platform Çatalca açıklarında doğalgaz ararken teşvik kapsamına giriyor. Ama daha sonra Zonguldak açıklarında metan gazı arayacak ve aynı teşvikten yararlanamayacak. Çünkü metan gazı kömürün içinde çıktığı için bu kapsamda değerlendiriliyor. Sayın Bakan'a da bu konuyu ilettik. O da bu konuda değişiklik yapılması için kanuni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi" dedi.

BURUN FARKIYLA KAÇIRMIŞ

Mehmet Hattat Karadeniz'in son derece esrarengiz bir yer olduğunu belirterek, "Burada büyük bir şeyler yattığına inanıyorum. Bu kuyuda da bir şey çıkmazsa aramalarımıza devam edeceğiz. Ama ilk açtığımız kuyuda da gaz olmadığı için değil kayaya rastladığımız için durduk. Matkapların uçları kırılmaya başlamıştı" dedi. Eski açılan kuyunun yeni açacakları kuyuya 1 km mesafede olacağını belirten Hattat ilk kuyuda gazı burun farkıyla kaçırdıklarını kaydetti

KANADALI ORTAK KÜBA'DA BULDU
KONSORSİYUMA katılan Kanadalı Sherritt firması denizde gaz araması konusunda üstün bir teknolojiye sahip. Küba'da gaz aramaları yapan şirket, başarılı sonuçlar elde etti. Şirket 1 yıl önce Hattat ile ortak olmak istedi. 2.5 ay önce de Seoul City Gas ortaklık teklif etti. Uydudan da bölgeyi değerlendiren şirket yer altına ilişkin olarak çok detaylı veriler elde etmiş durumda. Zonguldak'taki metan gazı aramaları ile ilgili bilgi de veren yetkililer metan gazı için bugüne kadar 12 kuyu açıldığını, toplam sayının ise 200'e ulaşılmasının planlandığını söyledi. Hema Enerji 3.1 milyar eurosu Amasra ile Zonguldak'taki metan gazı, santral yatırımları ve kömür ocakları olmak üzere enerjiye doğalgaz aramaları ile birlikte 5 yılda enerjiye 3.5 milyar euro yatıracak.

KARAMEHMET'E PETROL KEŞFİ İÇİN DUA ETTİM
AMERİKALI, Kanadalı, Güney Koreli firmalarla ortak Karadeniz'de gaz arayacak olan Hattat, Mehmet Emin Karamehmet'in Kuzey Irak'ta yaptığı petrol keşfi haberlerini okuyunca da çok heyecanlandığını belirterek, "O gün oturdum Allah'a dua ettim. 'Umarım daha çok petrol bulur' diye" dedi.