Minik elleriyle kek ve kurabiye yapıp, satarak engelleri aştılar

Eyüboğlu İlköğretim Okulu 5'incisi sınıf öğrencileri yaptıkları kurabiye ve kekleri satıp, aldıkları akülü araçlarla üç fiziksel engellinin hayatını kolaylaştırdı

Pazar 15.06.2009
ABONE OL
SOSYAL sorumluluğun bireysel sorumlulukla başladığının farkında olan Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu 5'inci sınıf öğrencileri örnek bir proje gerçekleştirdi. Minik eller yaptıkları kek, kurabiye, börek gibi ürünleri satarak elde ettikleri 5 bin 946 TL ile fiziksel engelli üç kişinin akülü sandalye gereksinimini karşıladı. Öğrenciler, Ataşehir - Kızılay ile bağlantı kurarak bu kişilere ulaştı ve kendi elleriyle akülü sandalyeleri ihtiyaç sahiplerine verdi. Akülü sandalyeler, ihtiyaç sahiplerinin yaşları ve vücut ölçüleri öğrenilerek, ergonomik açıdan uygun hale getirildikten sonra teslim edilmiş. Solak olan bir engelli için düzeneklerin yeri değiştirilirken, yaşı küçük olan diğer bir engelli için ayaklıklar yükseltilmiş.

BİLİNÇ YARATACAK

Eyüboğlu öğrencileri, bu ve benzeri birçok sosyal sorumluluk projesini, aldıkları Uluslararası Bakalorya (IB) programının bir parçası olarak hayata geçiriyor. Öğrenciler, IB programı çerçevesinde Toplum Hizmeti başlığı altında ayrılan sürede bu projeleri planlıyor, finansmanını sağlıyor ve gerçekleşmesini sağlıyor.Bu ve buna benzer projelerin sayısındaki artış yeni nesillerin ileride sosyal sorumluluk açısından bilinçlerinin daha da açık olmasını sağlayacak.

EDA ÖZDEMİR /5-E:
Her kekte bir engelliyi gülümsettim

"İNSANLAR , doğuştan veya sonradan engelli olabilir ama önemli olan onlara farklı değil bizden biriymişler gibi davranmak. Onları eksik görenler bir gün onlar gibi engelli olabileceklerini unutmamalı. Ben ve sınıf arkadaşlarım da engellilerin farklı olduğunu düşünmüyoruz. Biliyoruz ki onlar da bizler gibi birer birey. Bu yüzden; sosyal sorumluluk projesi kapsamında çalışmalar yaptık. Okula yiyecekler getirdik ve sattık. Kendimizi engellilerin yerine koyduk ve bunu onlar için yaptık. Ben getirdiğim yiyecekleri satarken; sattığım her kek diliminde bir engellinin gülümsemesini görebiliyordum. Eğer, bir iki engelliyi bile mutlu edebildiysek ne mutlu bize.

EKİN BAŞARAN /5-E:
Onlar bizim kadar şanslı değil

BİZ henüz ilköğretim öğrencisiyiz ama bu toplumun bireyleri olarak sorumluluklarımız var. Bu nedenle çevremizde bizler kadar şanslı olmayan bazı insanlara yardım etmeyi amaçladık. Evde hazırladığımız; kek, kurabiye gibi yiyecekleri okulumuzda arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize sattık. Bizler için pek önemi olmayan üç beş liraları birleştirerek amacımızı gerçekleştirdik ve üç akülü sandalye aldık. Biz dayanışmanın ile sosyal sorumluluklarımızdan birini yerine getirmenin, onlarsa hayata daha sıkı sarılabileceklerinin mutluluğunu yaşadı. Çünkü; artık onlar özgüveni daha yüksek ve başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilecek bireyler.

SILA EYÜBOĞLU /5-E:

Yorulduk ama aldırmadık
DÜNYADA sadece biz yaşamıyoruz. Başka insanlar da yaşıyor ve bu insanlardan bazıları engelli. Kimi yürüyemiyor, kimi konuşamıyor, kimi duyamıyor... Biz bu insanları düşündük. Okulca yürüyemeyen insanlara yardım etmeyi planladık. Bir kampanya düzenledik. Bu bizim "Sosyal Sorumluluk'' projemizdi. Tüm beşinci sınıflar üç hafta boyunca satış yaptı. Herkes evden kek, börek, kurabiye... vb. yiyecekler getirdi. Hepsini kendimiz yaptık, bu bizi çok heyecanlandırdı. Çünkü; bunun sonucunda emeğimizin karşılığını alacaktık. Bu üç hafta boyunca uğraştık, yorulduk ama yorgunluğumuza aldırmadık. Gün geldi, öğretmenimiz bize üç yürüme engelli insana tekerlekli sandalye alındığını söyledi ve çok sevindik. Bunların teslimi için de temsilci olarak sınıftan iki arkadaşımız gitti.