Turkcell İran'a GSM yatırımı hazırlığında

GSM operatörü Turkcell, İran'da yapacağı cep telefonu yatırımı için girişimlerini yoğunlaştırdı. İranı heyeti Karamehmet'le bir araya geldi

Pazar 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Türkiye' nin lider GSM operatörü Turkcell, İran'da yatırım yapmak için girişimlerini yoğunlaştırdı. İran'lı diplomatlar, SABAH'a, Turkcell'in Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet ile İran'a yapacağı yatırım için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Diplomatlar, İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Bilişim Bakanı Muhammed Süleymani'nin kısa süre önce Türkiye'ye geldiğini anımsatarak "Süleymani, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la görüştü. İranlı heyet, ertesi gün Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'le de bir araya geldi" dedi. İranlı kaynaklara göre Turkcell, İran'ı telekomünikasyon alanında ciddi bir yatırım alanı olarak görüyor. Bu konuda girişimlerini sürdüren Turkcell'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in, önümüzdeki günlerde İran'a bir ziyarette bulunacağı belirtildi. Diplomatlar, bu ziyarete ilişkin olarak "Karamehmet'in, İran telekomünikasyon otoritesi görüşmesi bekleniyor. Yatırım konusu da doğal olarak ele alınacaktır" demekle yetindi.

ÖZELLEŞTİRİLECEK
İranlı kaynaklar, Turkcell'in yapacağı yatırımın ayrıntısına ilişkin soru üzerine, "Turkcell, GSM yatırımıyla ilgileniyor" diye konuştu. Diplomatlar, İran'ın sabit telefon operatörünün özelleştirileceğini vurgulayarak, Türk yatırımcıları bekledikleri mesajını verdi.

İlk GSM ihalesi iptal edildi
TURKCELL liderliğindeki İranCell Konsorsiyumu, 2004'te İran'daki ilk özel GSM 900/1800 ihalesini kazanmış ancak ihale Türk yetkililerin devreye girmesine rağmen İran'ın konsorsiyumun ortaklık yapısına ilişkin tereddütleri nedeniyle iptal edilmişti. Turkcell konuyu tahkime taşımıştı.