British Airways çalışanından bir süre ücretsiz çalışmalarını talep etti

Mali güçlük yaşayan British Airways'in (BA) 40 bin çalışanına bir mektup yazarak bir süre ''ücretsiz'' çalışmalarını istediği bildirildi.

Salı 16.06.2009 09:53
Güncelleme: Salı 16.06.2009 09:56
ABONE OL
BA Genel Müdürü Willie Walsh'ın çalışanlarına birer mektup gönderip havayolu şirketinin ayakta durabilmek için ''ölüm-kalım'' savaşı verdiğini belirttiği ve onlardan 4 haftaya kadar varan sürelerde ücretsiz çalışarak şirketlerine destek vermelerini istediği kaydedildi. Walsh'ın son derece zor bir dönemden geçildiğine dikkati çektiği ve ''ayakta kalmamız şirketin her bir çalışanının destek olması ve giderlerin kısıtlanması için yapacağı yardıma bağlı'' dediği bildirildi.

Geçen hafta bir açıklama yapan Walsh kendisinin ve şirketin Mali genel müdür yardımcısı Keith Williams'ın da Temmuz ayı boyunca ücret almadan çalışacağını duyurmuştu.

Ayda 61 bin sterlin kazandığı belirtilen Walsh'ın ''ücretsiz çalışma'' çağrısının, daha önce de ücretsiz izne ayrılmaları istenen ve ücret artışlarının dondurulması teklifiyle karşı karşıya kalan çalışanlar arasında büyük memnuniyetsizliği yol açtığı belirtiliyor.

BA çalışanlarının yaşanan mali sıkıntıdan yönetimi sorumlu tutuğuna dikkati çeken İngiliz basını, BA yönetimiyle çalışanların bağlı olduğu sendika arasındaki görüşmelerin sonuç vermemesi halinde önümüzdeki yaz aylarında havayolu şirketinin çalışanlarının greve gidebilecekleri uyarısında bulundu.

BA yönetiminin 4 bin çalışanı işten çıkartma niyetinin de bu grevlerin önemli bir diğer sebebini oluşturabileceği kaydediliyor.

Bu arada BA yönetimi bir ay süreyle ücretsiz çalışmayı kabul eden personelin durumunun işten çıkartmalar sırasında ''gözönünde tutulacağına'' dair söz verildiği yolundaki söylentileri ise reddetti. BA geçen yaz 2500 çalışanının işlerine son vermiş ve bu tarihten itibaren maaş zamlarını dondurmuştu.

Şirket son bir yılda rekor seviyede zarara uğrandığını, zararın 401 milyon sterline ulaştığını duyurmuştu. Şirket yönetimi bu kayıpları artan akaryakıt fiyatları ve düşen yolcu sayısına bağlamıştı.