İhracatçılar alacaklarını kendileri toplayacak

Pazartesi 16.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Bölgesel ve sektörel 59 ihracatçı birliğini ve 23 ihracatçı sektörü bünyesinde barındıran Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM), dış ticaret faaliyetleri sırasında karşılaştıkları mali, finansal ve uluslararası hukuk sorunlarının çözümünde hizmet verecek bir danışmanlık firması kuruyor. TİM Dış Ticaret Danışmanlık Merkezi adı altında faaliyet gösterecek merkez, ihracatçı firmaların küresel kriz ortamındaki en büyük sorunu haline gelen yurtdışı alacakların tahsili konusunda çalışacak.

İTKİB'İN MODELİ
TİM'e bağlı birliklerden İstanbul Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi, modelin halihazırda İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)'de uygulandığını TİM ile birlikte, bağlı bütün birlikler için hayata geçirileceğini söyledi. İhracatçı firmaların özellikle bu kriz döneminde yurtdışında iş yaptıkları ancak ekonomik sıkıntılar dolayısıyla kapanan, iflas eden ya da borçları ödeyemeyen firmalarla ciddi sorunlar yaşadıklarını, bu şekilde işlerini tek elden yürütebilecekleri bir merkez kurulduğunu ifade etti. Merkezin özellikle küçük işletmeleri yönlendirmek için çalışacağını, yurtdışı alacaklar dışında sipariş sözleşmeleri, yatırım yapacakları bölgeler gibi konularda da destek verileceğini vurgulayan Tanrıverdi, "Merkez sayesinde dışarıdan alınacak hukuk hizmetleri bedeli daha uygun hale gelecek. Özellikle gelişmekte olan sektörler yani makine, kimya, otomotiv yedek parça ve yan sanayii bundan daha çok yararlanacaktır" dedi.

'SEKTÖR AYRIMI YOK, TÜM İHRACATÇILAR YARARLANACAK'
İTKİB'in uyguladığı modelin sadece İstanbul'daki ihracatçılar için geçerli olduğunu TİM'in başlattığı uygulamayla bütün sektörlerin bu hizmetten yararlanacağını dile getiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, herhangi bir sektör ayrımı yapmadıklarını ifade etti. Büyükekşi, "Krizden dolayı birçok firma sıkıntıda. Bu da ihracatçıları olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz durumun önüne geçmek için bir danışmanlık firması kurduk" diye konuştu.