OYAK'ın üyelerine bir ev bir araba hayali gerçek oldu

OYAK Genel Müdürü Ulusoy, üyelerine bir ev bir araba hayaliyle kurulan OYAK'ın 48 yıl sonra bu hayalini gerçeğe dönüştürdüğünü belirterek, "Bu modeli polis, öğretmenler niye yapmasın" dedi

Pazartesi 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, 1961'de kurulan OYAK'ın o zamanlar üyelerine bir ev bir araba hayaliyle kurulduğunu belirterek "geçen yıl itibariyle bizden emekli olanlara bir ev bir araba hayallerini gerçekleştirebildiğimizi gördük" diye konuştu. Emeklilikte verdikleri toplu parayla üyelerinin "Bir ev bir araba alabiliyor mu" diye bir araştırma yaptırdığını kaydeden Ulusoy, araştırmanın sonuçlarını şöyle özetledi: "Gazetelerdeki ilanlardaki fiyatları baz alarak; İstanbul Göztepe, Ankara Çayyolu, İzmir Karşıyaka'da 100 metrekare 3 artı 1 büyüklükte ve bina yaşı 10'un altında bir daire fiyatını belirledik. Buna ortağı olduğumuz Renault marka bir arabayı ekledik ve bir hesap yaptırdık. Buna göre 2000'de üyelerimize ev veremiyormuşuz. Ancak şimdi bunu rahatlıkla yapabiliyoruz. Bir tek Göztepe'de kıdemli başçavuş için 14 bin 230 TL eksik kalıyor. Onu da bu yıl kapatırız." Ulusoy, OYAK'ın Genel Kurulu'na gelen üyelere 'Bu tabloya itiraz etmezsiniz' diye seslendiğini ancak bir üyenin çıkıp kendisine "Bunun için emekliliği beklemeyelim. Teğmenlik döneminde alabilelim" dediğini aktardı. Mardin'de grubun iştiraklerinden Mardin Çimento'nun toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Ulusoy, hem yatırım hem de emeklilik fonu olarak Türkiye ekonomisinde önemli katkı yapan OYAK modelinin Türkiye'de uygulanabilecek dünyaya da ihraç edilebilecek bir örnek olduğunu söyledi. Devlet eliyle kişi zengin ederek sermaye yaratma yerine sermayeyi tabana yayarak yaratmanın daha doğru olduğunu kaydeden Ulusoy "Biz modelimizi dünyaya anlattıkça dünya bize yaklaşmaya başladı. Bu modeli polis, öğretmenler niye yapmasın. Eğer bir iş doğru yürür kurgulanırsa istihdam, kazanç ve başka sosyal sorunlara çözüm bulabiliriz" dedi.

'ALMAK İÇİN ŞİRKET ARIYORUZ'
Modelin olumlu sonuçlarını sosyal güvenlik kurumuyla karşılaştırarak veren Ulusoy, "31 yıllık bir kıdemli başçavuş OYAK'a 31 yılda 11 bin 260 lira ödüyor. Karşılığında 195 bin 770 TL emeklilik yardımı alıyor. Devlet ise 31 yıllık bir çalışanına 48 bin TL emeklilik parası ödüyor. Aradaki fark neredeyse 4 kat" dedi. "Satın alma konusunda yatırım yapılacak şirket olsa, yaparız. Arıyoruz" diyen Ulusoy, şirketlerin ucuzlamadığını düşündükleri için harekete geçmekte yavaş davrandıklarını işlerin yavaş yavaş düzelmeye başlaması nedeniyle artık harekete geçmenin gerekliliğine inandıklarını söyledi.