Merkez hızını kesmedi faizi yarım puan daha indirdi

Kısa vadeli faiz oranlarını yarım puanla beklentilerin üzerinde indirerek yüzde 8.75'e çeken Merkez Bankası, likiditenin artırılması için kısa vadede yeni önlemler alabileceği sinyali verdi

Salı 17.06.2009
ABONE OL
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün gerçekleştirdiği yılın altıncı toplantısında faiz oranları yarım puan ile beklentilerin üzerinde indirdi. Ekonomistler faizlerde çeyrek puanlık indirim öngörüyordu. Karar sonrasında gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 8.75'e, borç verme faiz oranı ise yüzde 11.25'e indi. Kriz sürecinde faizde agresif indirimleri yapan Merkez Bankası'nın sekiz aydaki toplam faiz indirimi 8 puanı buldu. Politika faizlerini tarihin yeni en düşük seviyesine çeken Merkez Bankası, yaptığı açıklamada son dönemde açıklanan iktisadi faaliyete ilişkin verilerin kısmi toparlanma işaretleri içerdiğini, ancak küresel ekonomideki olumsuzların giderilmesinin uzun zaman alabileceğinin anlaşıldığını vurguladı. Dış talebin zayıf seyrini sürdürdüğüne, yurt içi yatırım talebinin gerilediğine dikkat çeken banka bundan sonraki faiz indirimlerinin ölçülü olacağını da tekrarladı.

TOPARLANMA BELİRGİNLEŞMELİ

Açıklamada iktisadi faaliyette toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi halinde ise faiz indirimlerinde bir yavaşlama veya indirimlere ara vermenin gündeme alınabileceği belirtildi. Enflasyon görünümüne iliskin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul'un gelecege yönelik duruşunu değistirmesine neden olabileceği vurgulandı. Faiz kararının ardından dolar valörlü işlemlerde1.5448' den 1.5471 TL'ye çıktı.

LİKİDİTE SIKIŞIKLIĞINA KARŞI 3 AYLIK REPOYA YEŞİL IŞIK
MERKEZ Bankası, likidite sıkışıklığı artışına karşı da yeni önlemler alabileceğinin de sinyalini verdi. Kurul'un piyasadaki Türk Lirası likidite durumunu ve gelecek döneme ilişkin öngörüleri de ayrıntılı olarak incelediği vurgulandı. Açıklamada "Bankaların likidite yönetimlerini ve aktarım mekanizmasının sağlıklı çalısmasını desteklemek amacıyla temel fonlama aracı olan bir haftalık repo işlemlerine ilave olarak gerektikçe üç aya kadar vadeli repo işlemlerinin de kullanılmasının faydalı olacağı konusunda mutabık kalınmıştır" denildi.