ÖTV kaybı 50 kuruşluk sigara zammıyla kat kat çıkarılacak

KDV ve ÖTV indiriminin maliyeti 700 milyon TL olarak açıklanırken sigarada 50 kuruşluk vergi artışı ile bu maliyet fazlasıyla karşılanacak

Salı 17.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
Hükümet, bazı sektörlerde KDV ve ÖTV indirimlerini düzenleyen kararla birlikte sigaradan aldığı vergiyi de artırdı. Sigara ve öteki tütün mamullerindeki asgari maktu özel tüketim vergisi tutarlarında da adet başına 2.5 kuruş, paket başına da 50 kuruşluk artışa gidildi. Uygulama bugünden geçerli olacak. Bazı sektörlerdeki katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi indirimlerini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamede, sigara ve diğer tütün mamullerindeki maktu ÖTV'nin artışının da yer alması sürpriz oldu. Kararname ile sigara ve diğer tütün mamullerindeki asgari maktu özel tüketim vergisi tutarlarında da adet başına 2.5 kuruş, paket başına da 50 kuruşluk artışa gidildi. Böylece 1 paket sigaradan bugünden itibaren 1.55 lira yerine 2.05 lira asgari maktu ÖTV tahsil edilecek.

SİGARAYA 50 KURUŞLUK ZAM

Dün yapılan KDV ve ÖTV indirimleri düzenlemesinin maliyetinin yaklaşık 600-700 milyon lira civarında olduğunu bildiren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, tütün ve tütün mamullerinden alınan asgari maktu ÖTV tutarlarında yapılan artışın, KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin düzenlemenin maliyetini fazlasıyla karşılayacağını söyledi.