İran'a elektrik satışında savaşın galibi Gent Elektrik

İran'dan elektrik ithali için özel sektör arasında süren yarışın galibi belli oldu. Gent Elektrik, yasal çalışmaları tamamladı ve iznini aldı

Çarşamba 18.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
İran'dan elektrik ithal etmek için özel sektör arasında aylardır sürdürülen yarışın galibi belli oldu. Şavk Elektrik 'lisans bende'; Kartet 'İRAN'la anlaşma yaptım' derken sürpriz biçimde ansızın aradan sıyrılan Gent Elektrik, İran'dan elektrik getirmek için gerekli yasal çalışmaları tamamladı ve iznini aldı. Türkiye'nin elektrikte yaşadığı arz krizini aşmak için gündeme gelen İran'dan elektrik ithalatı, son derece farklı bir boyut kazandı. Bir dönem Şavk Elektrik ve Kartet'in mücadele ettiği İRAN'dan elektrik ithalatında, sürpriz bir firma rakiplerini geride bıraktı. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Som Petrol` ü de kontrol eden Gent Elektrik'in, Khoy-Başkale hattı üzerinden 80 megavat, Doğubeyazıt-Bazargan hattından da izole bölge yöntemiyle 40 megavat güçte elektrik ithal etmek istiyor. Uzmanlar, ithalatın yıllık 1 milyar kilovatsaate kadar çıkabileceğini belirtiyor. İran'dan elektrik getirmesinin önünde ciddi bir engel bulunuyor. Türkiye ile İRAN arasındaki Khoy-Başkale elektrik iletim hattının kapasitesi 154 kV. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ), bu hat üzerinden yılda 600 milyon kilovat saat elektrik ithalatı yapıyor. Gent Elektrik de bu hattı kullanmak için TETAŞ'ın kapısını çaldı. Ancak, iletim hatlarının sınırlı kapasitesi, özel sektörün önünde ciddi bir engel olarak duruyor. Gent Elektrik'in, elektrik ithalatını nasıl ve hangi hattan yapacağı konusu belirsizliğini koruyor.

SURİYE FİYATI 9-11 EURO CENT

TETAŞ, Suriye'ye yılda 1.5 milyar kilovatsaat elektrik satmak için anlaşma yaptı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Euro üzerinden anlaşma yapıldığını belirterek, fiyat vermeye yanaşmadı. Ancak fiyat aralığının 9-11 Euro/cent olduğu belirtiliyor.