Borcu aksatana hak 1'den 3'e çıktı, aidat kılpayı geçti

Kredi Kartları Yasası'nda değişiklik yapan tasarı, Sanayi Komisyonu'ndan geçti. Yasada borç yapılandıranlara bir kez aksatma hakkı veren düzenleme komisyonda üçe çıkarıldı

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Banka kartları ve kredi kartları kanununda değişiklik öngören tasarı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi. Kredi ödemelerinin aksatılması sayısı ve kart aidatı tartışmaları görüşmelere damgasını vurdu. 874 bin kişiyi ilgilendiren tasarı 31 Mayıs itibariyle temerrüde düşen kredi kartı borçlularına 3 ay ile 36 ay arasında ödeme kolaylığı sağlıyor. İsteyen borcunu peşin olarak da ödeyebilecek. Tasarıda yapılan değişiklikle, bir yıl içinde 3 taksitin ödenmemesi halinde, yapılandırmayla sağlanan haklar, bankalar tarafından iptal edilebilecek. Tasarının ilk halinde, bir taksit bile ödenmemesi hakların kaybına neden oluyordu. Komisyona bilgi veren Devlet Bakanı Ali Babacan, artışın temelinde bazı kredi kartı sahiplerinin gelir durumunun bozulması yanında, akıllıca olmayan kullanımın da yattığını belirtti.

6'YA KARŞI 5 OYLA KABUL EDİLDİ

Komisyonda en fazla tartışılan konu ise karttan alınan aidat maddesiydi. İki Ak Parti milletvekili Hasan Angı ve Ali Bayramoğlu ile CHP'li Ali Susam, MHP'li Alim Işık kart aidatına karşı çıkan konuşmalar yaptı. Aidat oylamasında Angı ve Bayramoğlu'nun dışarı çıkmasına karşın aidat maddesi 6'ya karşı 5 oyla kabul edildi. Oysa komisyonun sabahki oturumunda aidat alınmaması konusunda muhalefet ve iktidar görüş birliğine varmıştı. Tasarıda yapılan bir başka değişiklik ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) yüzde 20 olarak uygulanan aylık asgari ödeme tutarını yüzde 40'a kadar artırma yetkisinin verilmesi oldu. Milletvekilleri asgari ödeme tutarının en az borcun yüzde 50 seviyesine yükseltilmesini istemişlerdi. Hükümetin getirdiği tasarı ise asgari ödeme tutarının yüzde 10 ila 30 arasında olmasını ve BDDK tarafından belirlenmesini öngörüyor.