Eczacıbaşı sağlıkta nükleer tıpla büyüyecek

Başta nükleer tıp olmak üzere sağlıkta büyümeyi hedefleyen Eczacıbaşı Sağlık Grubu 2009'da 25 milyon dolar yatırım yapacak

Cuma 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Jenerik eşdeğer ilaç bölümündeki yüzde 75'lik hissesini Zentiva'ya devreden ve bir iki ay içinde geri kalan yüzde 25'lik hissesini de satarak jenerik eşdeğer ilaç alanından tamamen çıkmayı planlayan Eczacıbaşı Sağlık Grubu, nükleer tıp, hemodiyaliz merkezleri, vitamin, bebek ürünleri, serum ve biyolojik ürünler gibi alanlarda büyümesini sürdürecek. Eczacıbaşı Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Birol, jenerik eşdeğer ilaç bölümünün satışından sonra "Eczacıbaşı, İlaç sektöründen çıkıyor mu?" sorularının sorulduğunu belirterek, "İlaç dışında, sağlık alanında yeni satın almalar ve yatırımlarla ilgileniyoruz. Başta nükleer tıp olmak üzere, sağlık alanında ürün ve hizmetlere odaklanacağız" dedi.

HEDEF 25 MİLYON $ YATIRIM

Birol, Sağlık Grubu olarak 2009 yılında yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. 3 milyar dolar ciroya sahip Eczacıbaşı Topluluğu'nun gelirleri içinde Eczacıbaşı Sağlık Grubu'nun yüzde 14'lük paya sahip olduğunu söyleyen Birol, Sağlık Grubunun 2008'de 428 milyon dolar olan cirosunu 2009 yılında yüzde 15 arttırarak 500 milyon dolara ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.