ÖTV'den sonra pazarda yavaşlama bekleniyor

Nissan Otomotiv A.Ş Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, pazarın bir anda durmayacağını, az da olsa bir yavaşlama beklediklerini kaydetti.

Cuma 19.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 19.06.2009 11:46
ABONE OL
Sancaktaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yeni düzenlemeyle motor hacmi 1600 cc'nin altında olan araçlardaki ÖTV oranının yüzde 18'den yüzde 27'ye çıkarıldığını hatırlattı.

Otomotiv sektörünün beklentisinin, mevcut paketin aynen devam etmesi yönünde olduğunu ifade eden Sancaktaroğlu, bu paketle hükümetin vergi gelirlerinde önemli bir artış sağlandığını bildirdi.

Otomotiv sektörünün ÖTV indirimiyle birlikte görevini yerine getirdiğini ve vergi gelirini artırdığını belirten Sancaktaroğlu, şunları kaydetti:

''Bu sürede özellikle öne çıkan ithal/yerli polemiğinin pek de gerçekçi olmadığı sonucu ortaya çıktı ve üretimin arttığı, işsizlik oranının düştüğü gözlemlendi. Bu dönemde yani aylık yerli araçların satış oranı yüzde 45 iken, ÖTV indirimsiz ilk üç aylık dönemde satış oranı yüzde 38 olarak gerçekleşmişti. Bu verilerden, 16 Mart sonrasında yerli üretimin arttığını ve yerli araçların oranının geliştiğini görüyoruz.

Sonuç olarak korkulan olmadı ve bu süreçten herkes karlı çıktı. Yeni dönemde belirlenen oranlar aslında 2004 yılında uygulanan başlangıç paketi ile aynı. Şu anda pazar ile ilgili beklentilerimiz bir önceki pakete göre revize ediliyor. Pazar bir anda durmayacaktır, fakat az da olsa bir yavaşlama bekliyoruz.''

Sancaktaroğlu, Nissan Otomotiv olarak yeni dönemde de tüketicilerin beğenisine farklı alternatifler sunmak için çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.