Obama azarı bile CEO'ları jetlerinden vazgeçiremedi

ABD hükümetinden milyarlarca dolar kurtarma yardımı alan banka CEO'ları tatile şirketlerin jetleri ile gidiyor

Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
İflasın eşiğine gelen şirketlerini, hükümetin hazırladığı Sorunlu Varlıkları Kurtarma Fonu'ndan aldıkları milyarlarca dolarlık yardımlarla son anda kurtaran ABD'li bankaların CEO'ları Başkan Obama'nın sert eleştirilerine kulak asmadan şirket jetlerini kendi özel işleri için kullanmaya devam ediyor. CEO'lar tasarruf çağrılarına kulak asmadan onbinlerce dolarlık uçak ve otel masraflarını şirkete ödetiyor.

YAZLIKLARINA VE TATİLE GİDİYORLAR

Ulusal Ticari Havacılık Kurumu'nun açıkladığı uçuş kayıtlarına göre hükümetten kurtarma programı çerçevesinde yardım alan şirketlerden Bank of America, Morgan Stanley, CitiGroup ve Regions Financial Şirketi'nin CEO ve üst düzey yöneticileri halen özel jetlerini kişisel seyahatlerinde kullanıyor. Uçuş kayıtlarına göre, CEO'ların, şirketin kendilerine tahsis ettiği özel jetlerle yazlık evlerine ve tatil merkezlerine gittiği ortaya çıktı.

MACK'İN YILLIK MASRAFI 370 BİN $
Üst düzey yöneticilerin hafta sonu, bayram ve tatil günlerinde en çok seyahat ettiği tatil noktaları arasında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinin yanısıra, Meksika, Karayipler, Güney Florida ve Colorado'daki kayak merkezlerinden Aspen bulunuyor. Regions Financial'ın CEO'su Dowd Ritter'in ailesi ile birlikte tatil yapmak üzere gittiği Greenbrier seyahatinin özel jetmasrafı 18 bin dolara mal olurken, CitiGroup'un eski CEO'su Sanford Weill'in Cabo'ya tatil seyahati için özel jet maliyeti 33 bin doları buldu. Morgan Stanley'nin CEO'su John Mack'in geçen yılki özel jet kullanım masrafının 370 bin doları aştığı öğrenildi.