75 milyar $'ı cebe indiren dolandırıcılık kralları için 770 yıl hapis isteniyor

Milyar dolarlık portföyleri yöneten varlık yöneticilerinin foyası krizde ortaya çıktı. 770 yıl hapsi istenen ünlü isimler dolandırıcılık suçundan yargılanıyor

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
Ekonomik krizle birlikte finansal sektörün dolandırıcıları da birer birer gözaltına alınarak mahkemeye çıkartılıyor. Milyarlarca dolarlık para aklama, sahtecilik ve dolandırıcılık suçlaması ile yargı önüne çıkan son yılların en büyük dolandırıcıları yüzlerce yılı aşan hapis cezaları ile karşı karşıya. Bunlardan en bilineni tüm zamanların en büyük Ponzi şemasına sahip olmakla suçlanan Nasdaq Borsası eski başkanı Bernard Madoff. 65 milyar dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla 12 Mart'tan bu yana New York'taki cezaevinde tutulan 71 yaşındaki Madoff'un, 150 yıla kadar hapsi isteniyor.

STANFORD DA CEZAEVİNDE
Önceki gün FBI tarafından gözaltına alınarak mahkemeye çıkartılan ABD'li milyarder Allen Stanford'un da para aklama, dolandırılık, yargıyı yanıltma ve engelleme suçlarından yargılanmasına başlandı. 21 ayrı davadan 7 milyar dolarlık finans dolandırıcılığı ile suçlanan Stanford cezaevine gönderilirken, 250 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. WG Trading Şirketi sahibi Paul Greenwood ve ortağı Stephen Walsh de, krizin patlak vermesinden kısa süre sonra posta, elektronik, senet ve tahvil dolandırıcılığından gözaltına alındı. ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun 550 milyon dolarlık finansal dolandırıcılık suçlaması ile itham ettiği ortaklardan her birinin 45'er yıl hapis cezası alması gündemde. Atlara merakı ile bilinen Greenwood ve Walsh'ın müşterilerin parası ile yarış atı satın aldığı ve pahalı koleksiyonlara yatırım yaptığı ortaya çıktı. 6 farklı fondaki hisse senedi ve tahvilleri on beş değişik hesapta kullandığı ortaya çıkan Scoop Management Şirketi'nin genel müdürü Arthur Nadel ise krizin çıkmasının ardından açıkladığı 350 milyon dolarlık zarardan sonra soruşturma açılarak cezaevine kondu. Aralarında, müşterileri yanlış yönlendirmek, belgelerde sahtecilik, dolandırıcılık olmak üzere toplam 16 ayrı suçtan yargılanan Nadel'in 280 yıla kadar mahkumiyet alabileceği konuşuluyor.

DAHA ÖNCE 21 AY YATTI

Bu yılın başında dolandırıcılık suçlaması ile gözaltına alınan bir diğer isim ise Nicholas Cosmo. New York merkezli Agape World Şirketi'nin kurucusu olan Cosmo, şirketi üzerinden 380 milyon dolarlık ponzi şema dolandırıcılığı ile suçlanıyor. Cosmo'nun yıllık en az yüzde 48 faiz getirisi ile bin 500'ün üzerinde yatırımcıdan para topladığı belirlendi. 1999 yılında yine dolandırıcılıktan yargı önüne çıkarılan Cosmo, 21 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

JAPON KAZUTSUGİ NAMİ DE 1.4 MİLYAR DOLAR TOKATLADI
JAPONYA'NIN
Madoff'u olarak nitelenen işadamı Kazutsugi Nami de geçtiğimiz aylarda dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındı. Japonya'nın en büyük piramit şeması ile yatırımcıları 'dünyada cennet gibi bir yaşam' vaadiyle 1.4 milyar dolar tutarında dolandırdığı iddia edilen 75 yaşındaki Nami, tutuklu bulunduğu cezaevinde mahkemenin kararını bekliyor. Nami'nin sahibi olduğu L&G yatırım şirketinin yıllık yüzde 36 faiz getirisi ile yaklaşık 50 bin kişiden 2.4 milyar dolar para topladığı öğrenildi.