Bizden çalınan sabunu Pagi markasıyla getirdi

Ünlü kuaförlerden Erdem, Osmanlı Sarayı'nda kullanılan esanslarla kozmetik ürünler geliştirdi. Sırada vücut sütleri var

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
İstanbul'un ünlü kuaförlerinden Zekai Erdem. Erdoğan Demirören, Demir Sabancı, Yalçın Ayaydın, Mustafa Sarıgül gibi isimler saçlarını ona emanet ediyor. Türkiye'ye gelen Naomi Campbell, Eva Herzigova ve Linda Evangelista gibi yabancı top modellerle de çalışmışlığı var. Ancak kuaförlüğünde doyum noktasına gelen Erdem iştahını farklı işlerde değerlendirme kararı alıyor. Erdem "Düşündüm taşındım biz her şeyi ithal ediyoruz. 38 ülkede 75 şehir gezdim. Kozmetik ve kuaförlükle ilgili ne yapabilirim diye baktım. Yıllardan beri kuaförlüğün gelişmeyen tek bir bölümü vardı; manikür ve pedikür" diyen Erdem işe buradan başlamaya karar veriyor. Arayışlar 2001'de Erdem'i Tokyo'ya sürüklüyor. Doğal kozmetik ve banyo ürünleri satan bir mağazaya giren Erdem, "Bu markayı Türkiye'ye getirebilir miyim" diye konuşmaya çalıştığı yöneticilerin ukala tavırlarına sinirleniyor ve ilk marka fikrini burada alıyor.

TOKYO'DA BAŞLADI
"Bütün o sinirimle Tokyo'da bir kırtasiyeye girerek A4 kâğıdı satın alıp, otel odasında Pagi'yi planlamaya başladım" diye anlatıyor Zekai Erdem. 4 yıl uğraşına işe önce zeytinyağı kültürünü inceleyerek başlıyor. Ortağı Erhan Şirin'le beraber 'bir marka kuralım' diye 2005'te yola çıkıp 'Pagi' markasında karar kılıyorlar. "Geçmişin reçeteleri dikkate alınarak günümüzde çok az rastlanan nitelikte doğal sabunlar ve vücut-banyo güzellik malzemeleri üretiminin startı böylece verildi" diyor Erdem. Çıkış noktası ise Osmanlı Sarayı'nda padişahların kullandığı esanslar. Amber, zencefil gibi kokuların zeytinyağıyla karıştırılmasıyla elde edilen esanslarla hazırlanan kozmetikler ürünlerini oluşturuyor.

FERMAN: ÖNCE HALKA, SONRA GâVURA
BUGÜNE
2 milyon dolar yatırım yapan Erdem, gelecekte organik havlu, özel vücut sütlerini ürün portföyüne ekleyecek. Sabun tarihini araştıran Erdem, "Topkapı Sarayı'nın etrafında Osmanlı'da 7 sabunhane varmış. Padişahların fermanı var. 'Önce halkımıza, sonra gavura' diye. Yabancı devletlerin Osmanlı'ya hediyesi altın olurken bizim sabun olurmuş. İlk çalınan ürün de sabunmuş. Bende zaten bizim olanı yeniden yarattım" dedi.