IKEA, İran'da mağaza açmayı planlıyor

İsveçli uluslararası ev eşyaları mağazaları zinciri IKEA, "İran ile Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla" Tahran'da mağaza açmayı gündemine aldı.

Pazar 21.06.2009 11:51
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 11:53
ABONE OL
IKEA'nın sahibi Ingvar Kamprad, İsveç devlet radyosu P1'e verdiği demecinde, "mağazalar ile İran'ın kapılarını Batı dünyasına açacaklarını" söyledi. Hiçbir politikacının böyle bir başarı elde edemeyeceğini iddia eden Kamprad, bu projeyi son genel kurulda bizzat ileri sürdüğünü ve bu hususta ısrarcı olacağını belirtti.

Ingvar Kamprad, "Eğer İran ile ilişkilerimizi düzeltmek istiyorsak, bu şekilde başlamalıyız. Kendi örf ve adetlerimizi, düşünce yapımızı ve alışkanlıklarımızı göstermeliyiz. Bu, birçok kapılar açacaktır. Ben bu sözün arkasında duruyorum" dedi.

İsveçli Expressen gazetesine konuşan IKEA'nın basın sorumlusu ise, İran'a açılma toplantısının, İran'daki seçimlerle alakalı kargaşaların çıkmasından önce yapıldığının altını çizdi.

Expressen, sitesinde bir anket düzenledi ve İran'da IKEA'nın bir mağaza açmasının iki ülke arasındaki ilişkilere katkı yapıp yapmayacağını sordu. Ankete katılan 6 bin 56 kişinin yüzde 58'i evet cevabı verdi.

Daha önce Rusya'da genişlemeye çalışan IKEA, elektrik ve gaz şirketlerinden kaynaklanan 1,5 milyar İsveç kronu zarara uğramıştı.