İnternetten alışveriş erkeklerin elinde

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi eBay Avrupa Yönetim Kurulu'ndaki tek Türk olan Sina Afra, Türkiye'de internetten alışverişin yüzde 75'ini erkeklerin yaptığını söylüyor Afra, eBay'in Türkiye'de ortak olduğu ve kendisinin de icra kuruluna girdiği GittiGidiyor.com'da günde 1.1 milyon adetlik satış olduğunu ve her 8 dakikada bir tişört satıldığını anlatıyor

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
39 ülkede 84 milyon kişinin aktif olarak kullandığı, saniyede 2.5 dolarlık alışveriş yapılan ve 60 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan eBay'in Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra bu Pazar İşte Hayat'a konuk oldu. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden birinde partnerlık seviyesine ulaşıp, iş hayatında 'daha rahat ve keyifli bir dönemim başladı' dediği esnada, Afra'nın hayatı ebay'den gelen bir teklifle bambaşka bir yöne kaymış. eBay'in Türkiye'de bir şirket satın almak isteyince, iş hayatında pek çok şirketin satın almasında rol oynayan ve eBay'de de bu işleri üstlenen Sina Afra'ya Türkiye yolu görünmüş. Neticede, Afra 2 aylıkken ayrıldığı Türkiye'ye, eBay'in GittiGidiyor.com'a ortak olmasıyla 7 ay önce kesin dönüş yapmış. GittiGidiyor.com'un Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi de olan Sina Afra'dan internetten alışveriş dünyasını ve krizle birlikte değişen alışkanlıkları dinledik…

eBay ile sizin yolunuz nasıl kesişti?
Almanya'da dünyanın en büyük dört danışmanlık şirketinden biri olan KPMG Consulting'de çalıştım ve iş hayatımın önemli bir bölümünde şirket aldım ve sattım. Son olarak şirkette en üst seviyeye gelmiş ve partner olmuştum. Satın almaları yöneten 800 kişilik bir ekibin de başındaydım. Bir siyasi partinin toplantısında tesadüfen eBay'den bir yöneticiyle tanıştım. 2005 yılıydı. Bana, 'eBay'e gelsene' dedi. O zaman bana bu teklif çok ters geldi. 'Ne münasebet!' dediğimi hatırlıyorum. Çünkü kendi şirketimde çalıştığım bütün yılların meyvesini almak üzereydim, iyi bir yere gelmiştim. Neticede eBay bir internet şirketiydi ve ben o zaman büyüklüğünün hakikaten farkında değildim. Beni ısrarla eBay'in icra kuruluna çağırınca bir gün oturdum ve eBay ne yapıyor diye araştırdım. Borsa değerinin 60 milyar dolar olduğunu, sadece Almanya'daki mal hacminin de 12 milyar dolar olduğunu gördüm. Düşünün yani Almanya'da eBay, Migros ya da Carrefour kadar bir hacmi internet ortamında tek başına yaratıyordu. O zaman işte şirket ilginç gelmeye başladı. Bizim şirketin cirosu ufacık kaldı tabii.

Ve siz de icra kurulu üyeliğini kabul ettiniz...
Aslında tabii bu bana yetersiz geldi. Başka şeyler de yapmak istiyordum. Konuşmalar neticesinde Avrupa Yönetim Kurulu'nda şirket alım satımlarını da yönetmeyi içeren bir pozisyonu bana teklif ettiler. Ben de böylece ikili pozisyonu yani Almanya'da stratejiden ve iş geliştirmeden sorumlu olarak icra kurulunda ve de eBay'in Avrupa yönetim kurulunda yer aldım.

AVRUPA YÖNETİMİNDE TEK TÜRK
Kariyerinizde ilginç bir karar olmuş bu…

Aslında sonradan bakınca, hayatımın en iyi kararlarından biri olduğunu gördüm. Çünkü büyümekte olan bir şirkette olmak büyüme hızı düşmüş bir şirkette olmaktan çok daha zevkliydi. Çevrem, 'Delisin sen. Bunu nasıl yaparsın' diyordu ama sonra herkes iyi karar olduğunu gördü. eBay son derece değişik bir dünya. Takım elbise dönemim kapandı. Almanya'da tişört koleksiyonum oldu. Ama tabii Türkiye'de tişört iş ortamında hâlâ kabul görmüyor, onu da görüyorum.

eBay'in Avrupa yönetim kurulunda kimler var?
Benim dışımda, bir Alman, bir Amerikalı, beş İngiliz ve bir de İsviçreli üye daha var.

İNTERNET KULLANIMI AZSA GİTMİYORUZ
Türkiye kanalıyla eBay başka ülkelere de gidebilir mi?
eBay bir ülkeye gitmek için o ülkedeki internet kullanımını dikkate alıyor. İnternet kullanımı ne yazık ki Ortadoğu'da ve Türk Cumhuriyetleri'nde çok az. O nedenle bizim bu bölgelere gitmek gibi bir planımız yok. Halkın yüzde 25'i internete girmediği sürece bir eBay, yahoo ya da google gibi şirketler için bir ülkeye gidip iş yapmak ilginç olmuyor. Bir de tabii gelişmiş bir kurye servisinin olması gerekiyor. Rusya'da dahi bu sistemler oturmuş değil.

EMİN ELLER SİSTEMİ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU
Peki Türkiye'de insanlar televizyonlarını internetten almaya meyilliler mi?
Aslında tek konu güven. Kredi kartı bilgisini vermek konusunda hâlâ bir güvensizlik var. Ama tabii biliyorsunuz GittiGidiyor'da emin eller sistemi var. Yani ödeme yapan müşteri üç gün içinde üründen memnun olmazsa, parası iade ediliyor. GittiGidiyor bu parayı hemen satıcıya vermeyip, müşteriden onay bekliyor yani. Bu sistemi şimdi eBay Hindistan'da uyguyacak. Bir de tabii biz kredi kartı bilgilerini kayıt altında tutmuyoruz. Kullanıp siliyoruz.