Muhtıraya bir tek devlet uydu TPAO 9 kuruş indirdi

EPDK'nin akaryakıt lisan sahiplerinin fiyatları yasaya uygun hale getirmeleri için verdiği süre dün dolarken, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım şirketi kurşunsuz benzini 9 kuruş, motorini 8 kuruş ucuzlattı

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) alt kuruluşu olan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım Limited Şirketi (TPPD), kurşunsuz benzinde 9 kuruş, motorinde 8 kuruş indirim yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yapılan indirimin tavan fiyat uygulamasına yakın bir rakam olduğunu düşündüğünü söyledi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) akaryakıt fiyatlarının Avrupa fiyatlarıyla uyumsuzluğu nedeniyle firmalardan indirim yapmalarını istedi ve firmalara tanıdığı süre dün sona erdi. Hafta içinde benzin fiyatlarında ortalama 3-4 kuruşluk indirime giden şirketler de fiyat değişikliklerine ilişkin tekliflerini önceki gün mesai bitimine kadar EPDK'ya sundu. Sürenin dolduğu gün TP Petrol Dağıtım şirketi bir açıklama yaparak, dün itibariyle benzinin litre fiyatının 3.16 lira, motorinin litre fiyatının da 2.50 lira olarak belirlendiğini duyurdu. 2008'de 100 istasyonlu bayi ile anlaşma yaparak yurtiçi pazarında akaryakıt satışına başlayan şirketin, geçen yıl itibariyle lisansını alaraka faaliyete başlayan istasyon sayısı sadece 65.

4 GÜN DİKEN ÜZERİNDELER

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin belirleyeceği fiyat uygulamalarını EPDK'nın nasıl değerlendireceği merak konusu oluştururken, durumlarını düzeltmemeleri halinde yasaya ve serbest piyasa koşullarına aykırı fiyat hareketlerde bulunan şirketler hakkında EPDK soruşturma açabilecek. EPDK, önümüzdeki perşembe günü yapılması beklenen toplantıda şirketlerin tekliflerini inceleyerek, konuyu değerlendirecek. Bundan sonraki aşamada da tavan fiyat uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek. İndirim kararını değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız da, ilk adımın atılması gerekliliğiyle bakanlığına bağlı tek kamu dağıtım şirketi olan TP Petrol Dağıtım'ın, dünden itibaren de tüm istasyonlarında yeni rakamları uygulayacağını bildirdi. Her ne kadar TP Petrol Dağıtım şirketinin çok fazla bayisi olmamasına rağmen, yapabilecelerinin maksimumunu yapmak için konuştuklarını aktaran Yıldız, "Bu rakamlarda bir indirim yapılmasının, en azından buradaki tüketici lehine bir eğilimi tahrik edebileceğini, tetikleyebileceğini düşündük" dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK
Bakan Yıldız, serbest piyasada, rekabet koşullarında şirketlerin tercihlerini direkt belirlemek gibi bir niyetleri bulunmadığını belirterek, "Ancak bu konuda EPDK yapısal farklılıkları da değerlendirerek bir karar alacak. Biz burada üzerimize düşen kısmı yerine getirebilmek için bunu yapıyoruz" dedi.

İndirim tavan fiyat uygulamasına yakın
BAKAN Yıldız tavan fiyat uygulamasına nasıl baktığının sorulması üzerine de, "Yaptığımız indirimin, tavan fiyat uygulamasına yakın bir rakam olacağını düşünüyorum zaten. Hemen hemen yakalayabilecek bir rakamdır. Bizim o tavan fiyat uygulamasına, onları bir nevi anladığımızı anlatabilecek bir yaklaşımdır bu yaptığımız" diye konuştu.

En pahalı benzini Türkiye kullanıyor

BEKLENEN indirimin gelmemesi tüketicilerin tepkisine neden oldu. En pahalı benzini Türkiye'nin kullandığını belirten Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 20 gün süre içinde indirim yerine zam yapıldığını, Üst Kurul'un "gerçek rakamlara çektiğinizi görmezsem müdahale edeceğim" uyarısının da havada kaldığını söyledi.

Ölçü en yakın pazar
Petrol yasası çerçevesinde Avrupa fiyatları ile Türkiye fiyatları arasında uyumsuzluğun devam ettiğinin tespit edilmesi halinde, EPDK tarafından ülke çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik iki ay geçerli olmak üzere tavan fiyat uygulaması konusu ele alınacak.

Şirket kârı litrede 30 kuruşa ulaşıyor
BENZİNİN vergiden arındırılmış rakamıyla tüketiciye 1.25 liradan satıldığını dile getiren Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, "Benzinin rafineri çıkış 83 kuruş. Arada 42 kuruş fark var. Bu aradaki 42 kuruş dağıtım şirketlerinin cebine giriyor. Yüzde 20'den fazla şirket karı var. Şirketler litrede 30 kuruş kar elde ediyor" dedi.