Peugeot'un yeni modeli 3008 Türkiye'de...

Peugeot Otomotiv A.Ş Genel Müdürü Jean-Pierre Vieux, ''Türkiye'de otomotiv sektöründe işler iyi gidiyorsa bir çok sektörde işler iyi gidiyor demektir'' dedi.

Pazar 21.06.2009 12:42
ABONE OL
Vieux, Peugeot'un yeni modeli 3008'in Türkiye pazarında satışa sunulması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, otomotivde ÖTV indiriminin devam etmesinin, gelecek dönemde pazar üzerinde olumlu bir etki göstereceğini belirtti.

Vieux, ÖTV indiriminin 30 Eylül'e kadar uzatılmasının müşterileri araç almaya teşvik eden bir indirim olacağını dile getirerek, şunları söyledi:

''Otomotiv sektörünü daha dinamik hale getirmek için bir kez daha devletin yardımı söz konusu... Önceki ÖTV indiriminden faydalanamayan müşteriler bundan faydalanmaya devam edeceklerdir. Otomobil pazarını tekrar canlandırmak için böyle bir teşvik gerekiyordu. Esas önemli olan otomotiv sektöründe olumlu ivmenin devam edebilmesidir. Bu ivmenin devam etmesi bu sektördeki şirketlerin istihdam yaratması sonucunu doğuracaktır. Olaylara daha iyimser yaklaşmalıyız ki bu kriz artık önümüzde değil, arkamızda kalmaya başlasın.''

ÖTV indiriminin devam etmesinin pozitif ve olumlu bir karar olduğunu, karara bu şekilde yaklaşmak gerektiğini ifade eden Vieux, ÖTV indiriminin 30 Eylül 2009 tarihine kadar devam etmesinin, önceki indirimin Türkiye'de yarattığı pozitif dinamizmi pekiştirecek bir karar olduğunu belirtti.

Jean-Pierre Vieux, Türkiye'de otomobil sektörünün öneminin bilindiğine değinerek, ''Fransa'da, 'bina ve inşaat sektörü yolunda gidiyorsa her şey yolunda gidiyor' deniliyor. Türkiye'de otomotiv sektöründe işler iyi gidiyorsa bir çok sektörde işler iyi gidiyor demektir'' diye konuştu.

''Bu kesin bir şekilde artık krizin geride kaldığını kanıtlama iradesinin ve geleceğe duyulan bir güvenin ifadesi'' diyen Vieux, otomotiv sektöründeki bu olumlu ivmenin doğal olarak istihdama da yansıyacağını söyledi.

Vieux, 2008 yılının ekim ayında kriz başladığında otomotiv sektöründe istihdam kayıpları yaşandığını hatırlatarak, otomobil bayilerinde araç üretilen fabrikalardan çok daha fazla kişinin istihdam edildiğini, Türkiye'deki otomotiv bayilerinin, Peugeot bayileri de olmak üzere, geleceği daha net görür hale gelmeleri halinde yeni istihdamın artacağını kaydetti.

''Bizim bayilerimizin de önümüzdeki dönemde daha fazla ek satışları dikkate alarak istihdam yaratma ihtimali yüksek. Bütün markaların Türkiye'deki dağıtım şebekelerinde 100-120 bin kişi istihdam ediliyor, bu 120 bin kişinin sayısının artacağını düşünüyor ve umut ediyorum'' diyen Vieux, Türkiye'de bir ihracat ithalat akışı olduğunu, Türkiye'de üretilen araçların yüzde 80'inin kriz dönemleri hariç ihraç edildiğini, yüzde 20'sinin Türkiye'de kaldığını, bu yüzde 20'nin de Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturduğunu ve bunun da Türkiye pazarındaki araçların yüzde 60'ının ithal edildiği anlamına geldiğini söyledi.

Vieux, araçların yüzde 100'ünün ihraç edildiği bir ülkeye kıyasla döviz kuruna hassasiyetin Türkiye'de çok daha düşük olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Otomobil pazarının hassasiyetini, duyarlılığını iyi görebilmek lazım. Ürünlerin avantajlarını iyi tartmak lazım. Bugün bana ÖTV indiriminin ne şekilde yansıyacağını sorarsanız, bunun daha çok matematiksel bir konu olduğunu söylerim ama en iyi tüccarlar en iyi matematik hocaları değildir.

Bu konuda biraz zaman ve biraz çalışma gerekmektedir. Bizim görev ve misyonumuz herkesin bu ÖTV indiriminden kazanıyor olmasıdır. Bütün üreticiler acele etmeli ve bu karardaki olumlu dinamik boyutu sergilemelilerdir.''

Peugeot olarak, 30 Haziran-30 Eylül arasında 6-7 bin araç satmayı hedeflediklerini dile getiren Vieux, pazar değerlendirmesi yaptıklarını, toplam pazar satışlarının 2008 yılı ile aşağı yukarı aynı olacağını öngördüklerini bildirdi.

''100 KADAR PEUGEOT 3008'İ ESKİ ÖTV KURALLARINA GÖRE SATMIŞ OLDUK''

Peugeot 3008'in kendilerine ek yüzde 0,4 pazar payı getireceğini, bu segmentte başka bir aracın arzı olmadığını ifade eden Vieux, önümüzdeki yıllarda piyasaya sunmayı planladıkları orta segmentte bir sedan modelinin de yüzde 1,5 pazar payı getirebileceğini o zaman pazarda Peugeot'nun payının yüzde 8'leri bulacağını belirtti.

Jean-Pierre Vieux 10 nisandan 5 hazirana kadar 32 değişik kentte bir RoadShow uyguladıklarını, Peugeot 3008 modelini de en başından itibaren RoadShow'da sergilediklerini belirterek, ''Peugeot 3008'den olumlu tepkiler aldık ve bu araç çok sükse yaptı. Getirdiğimiz 100 kadar aracı bayilerimiz arasında dağıttık. Bir bayiye en fazla iki araç verdik, onların da plakaları çıktı. Böylelikle 15 hazirandan önce 100 kadar Peugeot 3008'i eski ÖTV kurallarına göre satmış olduk'' diye konuştu.

Peugeot 3008'i yılda (12 aylık dönemde) 2 bin adet satmayı hedeflediklerini ve henüz bulunmadıkları bir segmentte pazar payı oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Vieux, Türkiye'de yılda 500 bin araç satıldığını, 2 bin adet aracın da fazladan yüzde 0,4'lük ek bir pazar payı demek olduğunu söyledi.

Vieux, 2008 mayıs ayı sonu itibariyle yüzde 4 pazar payına sahip olduklarını, bu yıl bu oranı yüzde 5,6'ya çıkardıklarını kaydederek, şunları ifade etti:

''Bu ilerlemeyi yeni modellerimizle yaptık. Bunun yanında ticari politikalarımızdaki değişiklik de bunda etkili oldu. Şubat ayı boyunca yüzde 6,7'ye ulaştık, nisan sonu itibariyle de yüzde 6'daydık. ÖTV'nin uygulanması yerli üretilen araçlara avantaj sağladı. Satışların dağılımını biraz değiştirdi. Dolayısıyla bizim iki aydır sürdürdüğümüz yüzde 6 pazar payından, yüzde 5,6'ya düştük.

Markamızın ilerlemesi devam edecek. Önemli ürünler gelecek, 206 plus gelecek ve bunu sonbaharın başında sunabileceğiz. Aynı zamanda yeni gireceğimiz bir segment var o da tek hacimliler segmenti. 5008 ile Peugeot'un M1'de sahip olmadığı bir arz bu. Bu pazardan da tabii ki ek pazar payları alacağız. Tüm modellerimizle Türkiye'de otomotiv sektöründe yüzde 8 paya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl sonuna kadar 3008 beklediğimiz gibi bir sükse yaparsa neden 1,500 araç satmayalım? Biz önümüzdeki dönemde 3008'in pazarda iyi bir konumda bulunması için elimizden geleni yapacağız.''

CÜRET YILI

Peugeot olarak Türk pazarında ciddi bir şekilde ilerlediklerini ve 2009 yılının ''Cüret'' yılı olacağını anlatan Vieux, 2008 yılında markalar sıralamasında binek araç ve ticari araç toplam satışlarında 9. sırada olduklarını bu yıl ise 6.'lığa yükseldiklerini bildirdi.

Vieux, bu yıl mayıs ayında 2008 yılı mayıs ayına göre 3.244 adet daha fazla araç sattıklarını ifade ederek, ''Buna hacim olarak baktığımızda yüzde 37,8 artış gösterdiğimiz anlamına geliyor. İşte geçtiğimiz yıldan bu yana ortaya koyduğumuz bu cüret gerçekten olumlu anlamıyla ilerlememizi ve her zaman daha öteye gitmemizi sağlıyor'' dedi.

Hükümetin ÖTV indirimi konusunda olumlu karar almasını önceden öngördüklerini belirten Vieux, Peugeot gibi markanın bütün segmentlerde bir arza sahip olması gerektiğini söyledi.

''Peugeot'nun mutlaka orta segmentte bir sedan arzı olacaktır. Ama tam olarak ne zaman derseniz şu ay ayını günü belirlemem mümkün değil'' diye konuşan Vieux, şunları kaydetti:

''2011'i hedef seçersek bu ihtiyatlı bir hedef olur. Ben bunun daha önce olmasını tercih ederim. Böyle bir araç proje aşamasında, maket aşamasında var. Henüz coğrafi olarak tanıtım ve üretiminin nerede yapılacağı tam kararlaştırılmış değil. Pazardaki konumumuzun imajımızın güçlü olmalıdır. Ben vergi avantajının sürdürüleceğini düşündüm hep. İlk hareketlilikte stoklar eritildi. Amaç sanayide ve ekonomide hareketliliği getirmekti ve bu da zaman alıyor. Pazar açısından nisan ayı çok güçlü olmadı ama mayıs ayı daha güçlü oldu. Biz bilinçli bir şekilde şu yolu seçmiştik; sonrasında bir şeyler olacak biz buna hazır olmalıyız. Biz 15 haziran sonrasına hazırlanmalıyız demiştik. Umarım ki haklı nedenlerle 15 hazirandan önce araç satın alamayan müşteriler de bu ÖTV indiriminden faydalanmasını ve bunu 30 eylülden önce değerlendirmesini bileceklerdir. Bizler de tüm üreticiler de bu tarihlere kadar talepleri karşılamak için gereken önlemleri alacağız.''

Vieux, bu yılın sonuna kadar iki yeni ürünün tanıtımını yapacaklarını ve bu araçların Peugeot 206 Plus ve Peugeot 5008 olacağını söyledi.

Jean-Pierre Vieux, Peugeot 3008 4x4 Hybrid4 modelini de 2011 yılında piyasaya süreceklerini sözlerine ekledi.

Kompakt ve geniş hacimli bir crossover olan ve haziranda 1.6 HDI 110 bg Auto6R dizel ve 1.6 VTi 120 bg benzinli motor seçenekleri ile Türkiye pazarına sunulan Peugeot 3008'in 45 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı bildirildi.