Tüketici benzinde indirim bekliyor

Pazar 21.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 21.06.2009 11:41
ABONE OL
Akaryakıt firmaları EPDK'ya tekliflerini sunarken, Tüketiciler Birliği benzinin litre fiyatının en az 30 kuruş indirilmesini bekliyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EPDK'nın akaryakıt firmalarına benzin fiyatlarının makul düzeye çekilmesi yolunda verdiği sürenin dün dolduğunu anımsattı.
Firmaların EPDK'ya benzin fiyatları konusunda tekliflerini sunduğunu belirten Kaya, EPDK'nın akaryakıt firmalarına nasıl bir müdahalede bulunacağını merak ettiklerini dile getirdi.

Verilen süre dolmadan bazı firmaların benzinin litre fiyatlarında indirime gittiğini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

''Petrol fiyatlarında bir anormallik yok. Neden indirim yapıldı? Demek ki ortada fazla karlar söz konusu. Firmalar benzini rafineriden 58 kuruştan alıyor. 5 nakliye, yüzde 18 bayi karı koyduğunuzda fiyat 81 kuruşa çıkıyor. Dağıtıcı firmalar bayiden fazla yüzde 50 civarında karla vergi hariç benzini 1,25 TL'den satıyor. Vergiler de katıldığında fiyat 3,25 TL'ya ulaşıyor. Serbest piyasa, ancak bu kadar da değil. Dağıtıcı firmanın daha küçük karlar etmesi gerekiyor. Ama inanılmaz karlar var. Dağıtıcı firmaların yüzde 15 kar yapması durumunda bile fiyatların yaklaşık 30 kuruş ve daha fazla aşağı çekilmesi gerekiyor.''

BAKLAVA ÇALAN ÇOCUĞUN HAPİSLE CEZALANDIRILMASI

Kaya, fiyatların en kötü ihtimalle 2,95'e inmesi gerektiğini savunarak, ''En az 30 kuruş indirim bekliyoruz. EPDK'nın da benzinin litresinde üst sınır 2,95'i dikkate alarak müdahalede bulunmasını bekliyoruz. Cezai yaptırımlar da uygulanmalı'' dedi.

EPDK'nın bu noktada ''baklava çalan çocuğun hapis cezasıyla cezalandırıldığını unutmadan hareket etmesi'' gerektiğini ifade eden Kaya, ''Bir çocuk yokluk içinde yaptığı hatadan ceza aldı. Bu kadar yüksek fiyatlar kabul edilemez. Aslında EPDK, çevre ülkelerdeki fiyatları ve Türkiye'deki firmaların karlarını çok iyi biliyor'' görüşünü ileri sürdü.