'Hızlı trene binmeyi dört gözle bekliyorum'

Pazar 22.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinden beklentileriniz nedir? Sayın Gül'ün ziyareti iki ülke ilişkileri açısından bu yılın en önemli olayı. Hem Çin hem de Türk tarafı, bu ziyarete büyük önem veriyor. Bu ziyaret, sembolik anlamının yanı sıra iki ülke ilişkilerinin yeni bir aşamaya geçeceğinin işareti. Sayın Gül, önemli işbirliği anlaşmaları imzalayacak. Çin, Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası rolünü çok önemsiyor. Türkiye'nin Ortadoğu, Körfez, Balkanlar ve Kafkasya'da oynadığı rolü destekliyoruz. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi ve G-20 üyesi. Her iki çerçevede işbirliği hazırlığındayız.
Türkiye'nin AB'ye entegrasyon sürecinin yanı sıra Şangay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) girme çabasını destekliyor musunuz? Türkiye, iki birlikteliği aynı anda sağlayabilir. Arada çelişki yok. Türkiye'nin, Çin'in yanı sıra Asya'da Pakistan, Japonya ve G. Kore ile de yakın ilişkileri mevcut. Türkiye'nin Avrupa'ya katılma çabası Asya ülkeleri ile ilişkilerine de katkı sağlayacaktır. Çin tarafı, ŞİÖ'ne Türkiye'nin katılımına sıcak bakıyor ancak diğer ülkelerin de desteği gerek.
Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin ikinci etabını Çin firmasının da içinde bulunduğu ortaklık üstlendi. Bu yolculuğu ne zaman yapabileceğiz? İki yıl sonra bu proje tamamlanabilir. İnşaat biraz geç başladı. İki tarafın çabalarıyla bu projeyi tamamlayabiliriz. Ben de Ankara'dan İstanbul'a hızlı trenle gitmeyi dört gözle bekliyorum.
Türkiye'deki önde gelen Çin firmaları hakkında bilgi verir misiniz? Ortaklıklar dışında 50 kadar önemli yatırım var. Enerji, telekomda işbirlikleri var. Motor ve otomotivde de Çin firmaları fabrika açmayı düşünüyor.