Dünya Bankası tünelde tren görüyor

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için daralma tahminini yüzde 2'den 5.5'e çıkararak, tünelde ışık değil tren gördüğünü ilan etti. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın "Tüneldeki ışık araba da olabilir" açıklamasına Sanayi Bakanı ve iş dünyası "O ışık" yanıtını vermişti

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
Geçen haftanın gündemini oluşturan "Tünelin sonunda görünen ışık mı, araba mı?" tartışmasına Dünya Bankası da farklı bir şekilde dahil oldu. Yıllık ''Küresel Kalkınma Finansmanı'' raporunu açıklayan banka, Türkiye'nin bu yıl yüzde 5.5 küçüleceğini öngördü. Bankanın Mart ayındaki daralma tahmini yüzde 2 seviyesindeydi. Bu değişiklikle Türkiye, 3.5 puanla Meksika'dan sonra en kötümser büyüme revizyonunda ikinci oldu. Meksika'nın daralma tahmini de yüzde 2'den yüzde 5.8'e çıkarıldı. Dünya Bankası, Kasım ayında yayımlanan raporunda ise Türkiye'nin bu yıl yüzde 1.7 büyüyeceğini tahmin etmişti. Türkiye'nin 2010 büyüme tahmininde değişiklik yapmayan bankaya göre Türkiye ekonomisi gelecek yıl yüzde 1.5, 2011 yılında ise yüzde 3 büyüyecek. Uluslararası Para Fonu da (IMF) Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5.1 daralacağını tahmin ediyor.

'2010'DA YÜZDE 3 BÜYÜRÜZ'
Revizyonun beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten ekonomistler 2010 yılı için bankanın tahminlerine katılmıyor. Finansbank Başekonomisti İnan Demir "Biz 2010'da büyümenin yüzde 3 seviyesinde olabileceğini öngörüyoruz. Diğer gelişmekte olan ülkelere göre Türkiye'nin toparlanma da bazı avantajları var" dedi.

GÖRÜNÜM BELİRSİZ

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi ise "Bu yıl sonunda ekonomik küçülmeminin yüzde 5.7 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2010 için ise birşey söylemek şimdiden zor. Bunun için IMF anlaşmasının yapılıp yapılmayacağı veya hangi şartlar yapılacağı etkili olacak" dedi. Dünya Bankası, dünyanın bazı bölgelerinde ortaya çıkan iyileşme belirtilerine rağmen küresel ekonomide görünümün "alışılmamış ölçüde belirsiz" olmaya devam ettiğini açıkladı ve Türkiye'nin yanısıra pek çok ülke için 2009 büyüme tahminlerini düşürdü. Banka, küresel ekonomi için Mart ayında öngördüğü yüzde 1.7 daralmayı daha sonra yüzde 2.9 daralmaya revize etti.