Merkez Menkul'ün devlete maliyeti 5 milyon TL'yi bulur

Faaliyetleri durdurulan Merkez Menkul Değerler'de hesabı bulunan yatırımcılara Temmuz ayından itibaren ödeme yapılması planlanıyor

Salı 24.06.2009
ABONE OL
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından faaliyetleri geçen nisan ayında durdurulan Merkez Menkul Değerlerin devlete maliyeti 5 milyon TL'yi bulacak. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Yakup Ergincan, "Merkez Menkul Değerler de hesabı bulunan yaklaşık 1.000 yatırımcıya 5 milyon TL'ye varan bir tazminat ödeneceğini öngörüyoruz" dedi. Daha önce tasfiye edilen Karon, Data ve Aks Menkul Değerlerde hesabı bulunan 1.200 kişiye 6 milyon TL civarında bir ödeme yaptıklarını hatırlatan MKK Genel Müdürü Ergincan, "Merkez Menkul Değerler yatırımcılarına kısmi alacaklılar cetveli çerçevesinde ödeme yapılacak. Temmuz ayı başında alacaklılar cetvelinin hazırlıkları tamamlanacak" dedi. Merkez Menkul Değerler Olayı'nın yatırımcıların bilgilendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Ergincan, SPK ile yürütülen bir proje çerçevesinde başvuruya gerek kalmaksızın tüm yatırımcıları MKK'da izlenen kıymetlerine ilişkin hareketlerden kısa mesaj ve e-posta yoluyla doğrudan haberdar edeceklerini açıkladı.

E-GENEL KURUL YOLDA

Ergincan, "Şu anda borsada işlem gören şirketlerin borsada işlem gören paylarının yüzde 99.99'u, borsada işlem görmeyen paylarının yüzde 99.80'i kaydileşmiş durumda. Yatırım fonlarında ise neredeyse yüzde 100 kaydileştirme oranına sahibiz" diye konuştu. MKK'da 13 milyon yatırımcıya ait 24 milyon hesap açıldığını ve kaydileşen hisse senedi, özel sektör tahvil ve bonolarının değerinin yaklaşık 300 milyar TL'ye ulaştığını belirten Ergincan, "Yakın bir zamanda MKK Portalını devreye sokarak şirketlerin genel kurullarını naklen yayınlamayı düşünüyoruz" açıklamasını yaptı. Ergincan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sahip olduğumuz güçlü bilişim altyapısı yatırımcıların internet üzerinden elektronik veya mobil imza kullanarak oy kullanmalarına olanak sağlıyor. Böylece elektronik genel kurulların yapılması mümkün olacak. Hedefimiz 365 gün yatırımcı ve şirket arasında ilişki kuran bir platform olmak"

'BÖLGENİN SAKLAMA MERKEZİ OLABİLİRİZ'
YAKUP Ergincan, kurum olarak daha ilk günden itibaren teknolojik altyapıya büyük bir yatırım yaptıklarını belirterek, "Kurduğumuz güçlü bilişim altyapısı bugün birçok ülke tarafından takdirle karşılanıyor" dedi. Ergincan, bu alandaki tecrübe ve altyapılarını başta Azerbaycan olmak üzere bölge ülkeleriyle paylaşmaya hazır olduklarının altını çizdi. Bu konuda, Sermaye Piyasası Kurulu önderliğinde İMKB ve Takasbank ile yakın bir işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Ergincan, "Komşu ülkeler ve Türkî Cumhuriyetlerle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Yakın zamanda yeni işbirliklerine imza atabiliriz" açıklamasını yaptı.