Çin'e 3 milyar dolarlık sefer

Cumhurbaşkanı Gül, Çin'e 107 kişilik işadamı ordusu ile çıkarma yaptı. İşadamlarının çantasında enerji, inşaat, hammadde ve gıda gibi alanlarda 3 milyar dolara yakın anlaşma bulunuyor

Çarşamba 25.06.2009
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Büyüme rekorlarını kırarak dünyanın 4'üncü büyük ekonomisi haline gelen Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, ülkemiz aleyhine sürekli artan bir seyir izlemeye devam ediyor. 2008'de Çin'e 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye, aynı dönemde 15.6 milyar dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaretteki makasın kapatılması için Çin'e 50 işadamı, 40 oda ve dernek temsilcisi ile Çin'den katılacak 17 Türk şirket temsilciyle birlikte 107 kişilik heyet ile çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2.9 milyar dolarlık (4.5 milyar TL) anlaşma ile dönecek. Bunun dışında başka anlaşmalar da masaya gelecek.

İNŞAAT VE ENERJİ İLK SIRADA
Alınan bilgiye göre gezi süresince imzalanacak anlaşmalar arasında enerji, inşaat, gıda ile mermer ve krom gibi hammaddeler önemli yer tutuyor. Enerji alanında Türkiye'de faaliyet göstere İtalyan AB Energy, Çolakoğlu Grup, Sinotrade ve Cenay Grup ile anlaşmalar imzalayacak. Türk Telekom ise Çin firmalarından yapacağı mal alımları için çerçeve anlaşması imzalayacak. Fındık Tanıtım Grubu fındık ihracatı ve karşılıklı anlaşmalar konusunda, Denizlili firmalar da mermer ve krom konularında anlaşmalar yapacak. Tutar olarak en büyük yatırım ise Cenay Grup ile Çin Ulusal Elektrik Ekipmanı şirketi ile imzalanacak. Cenay Grup'la Çin Ulusal Elektrik Ekipmanları arasında yapılacak 750 milyon dolarlık anlaşmayla Türkiye'de metro projeleri ile Azerbaycan'da otoyol ve enerji yatırımları planlanıyor.

TÜSİAD DA HEYETTE

Heyette, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, THY Başkanı Candan Karlıtekin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜ- SİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve çok sayıda işadamı da bulunuyor. Heyette Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de yer aldı.

GÜL: YUAN VE TL İLE TİCARETE GENİŞ VİZYONLA BAKILMALI
ÇİN seferi öncesi iki ülkenin birbirlerini hâlâ tam olarak keşfedemediği inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, 17 milyar dolarlık ticaret hacminin dengesiz olduğuna işaret edip, yatırımlarda da dikkat çekici eksiklik bulunduğunu vurguladı. TRT Türk'ün Pekin'de açılan bürosunu da ziyaret eden Abdullah Gül, Çin'in ikili ekonomik ilişkilerde ABD doları yerine ülke paralarının kullanılmasına ilişkin talebinin hatırlatılması ve bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine de, böyle bir talep üzerinde çalışabileceklerini bildirdi. Rusya ile bu yönde bir ortak anlayışa ulaşıldığını hatırlatan Gül, bunun iyi analiz edilmesi ve konuya geniş bir vizyonla bakılması gerektiğini ifade etti. "Bu ziyaretimizin en önemli ağırlığı, ekonomik ilişkilere ivme kazandırmak'' diyen- Gül sözlerine şöyle devam etti: "Burası çok dinamik bir ekonomi ama burada hala Çin Komünist Partisi var. Dolayısıyla otoriter, disiplinli bir yönetimin altında Çin ekonomisi gelişiyor. Birçok şey devletin eliyle yapılıyor ve yönlendiriliyor. Şirketlerin büyük bir kısmı devlet şirketleri, özel şirketler de devlet desteğini arkasında hissediyor. Biz de 'Türk devleti de Türk özel sektörünün yanındadır' diyoruz."

BAKAN YARDIMCISI KARŞILADI
Cumhurbaşkanı Gül'ü, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhai Jun, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve diğer ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TürkiyeÇin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi milletvekilleri de Pekin'e geldi.

TÜRK FINDIĞI AMERİKALI'NIN BADEMİ İLE YARIŞIYOR
BATI
tarzı damak tadı yeni yeni oturan Çin'de Türk fındığının rakibi Amerikalıların bademi. Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "200-300 dolara badem, 500-600 dolara fındık alınıyor. Ofis kurduk, protokol imzalanacak. Dondurma firması ve pastane zinciri ile anlaştık. 1 gram kullanılsa 20-30 tonluk ihracat olur" dedi.

İZMİR TÜTÜN VE SİGARA KâĞIDI İÇİN ÇALIŞIYOR
HEYETTEKİ
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, dünyada içilen her 3 sigaradan birinin tüketicisi olan Çin'e Ege tütünü ihraç etmek için çalıştıklarını belirtti. Noyan Güler anlaşmanın yapılması halinde 1 milyon çiftçinin yararlanacağının altını çizdi. Mopak ise sigara kâğıdı ihracı için şirketlerle görüşmelere devam ediyor.

ÇİNLİ 'MEHMET' MERMER İÇİN DENİZLİ'Yİ ARŞINLIYOR
MERMER
ve traverten kenti Denizli'den Mermerciler Odası Başkanı Samet Gündüz birçok Çinli firmanın Türkiye'de, hatırı sayılır büyüklükte Türk firmanın da Çin'de ofisler açtığını belirtti. Gündüz, "Denizli'de yerleşen firmalar var. Mehmet lakaplı bir Çinli var. Çinliler kromda birinci, mermerde ise ABD'den sonra ikinci konuma ulaştılar" dedi.

BANDIRMA'YA SANTRAL İTALYAN
Gruppo AB'nin enerji şirketi AB Energy Bandırma bölgesinde yatırım için 40 milyon euroluk bir anlaşma yaptı. Tarih olarak 2009 sonunun belirlendiği proje için Çin Ulusal Elektrik Ekipman şirketinin satıcı olacak. Proje kapsamında 135 megawatlık bir termik santral ünitesi olacak.

İNŞAAT şirketi Sinotrade 450 milyon euroluk bir yatırım tutarı ile petrol rafinerisi yapımı çalışmalarına hazırlanıyor. Türkiye ve Litvanya'da ortak işbirliği yapacak olan firmanın proje için belirlediği tarih ise 2011. Çin'de Guangdong Eyaleti'nde merkezi bulunan firmadan Ridan Mey, Türkiye ile olan ikili ilişkilerin arttığını ve bir çok alanda yatırım fırsatlarının doğduğunu söyledi. Şirketin faaliyet alanlarından biri de tekstil.

SİNOTRADE, PETROL RAFİNERİSİ İNŞA EDECEK
Devletlerarası anlaşmalar
Kültür varlıklarının korunması
Enerji alanında işbirliği
Dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği
Xinhua Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı arasında işbirliği
Kültür merkezlerinin korunması
Müteahhitlik hizmetleri alanında işbirliği