Çin seferinde dört imzayla 800 milyon $ kredi cepte

Çin'de ikili görüşmeler yapan Akbank, Garanti, İş Bankası ve Türk Telekom Çin Eximbank ile 800 milyon dolarlık anlaşma yaptı. Güneş enerjisi, tarım ve Ar-Ge ise yeni görüşme alanları...

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyareti doğrudan yatırım ve ticaret anlaşmaları kadar finans sektöründe de bir çok olumlu haberi beraberinde getirdi. Akbank ve Garanti Bankası ve İş Bankası kredi imkânı sağlayan 100'er milyon dolarlık çerçeve anlaşması imzalarken Türk Telekom da 500 milyon dolara kadar ticari finansman kredisi kullandırılmasına ilişkin bir anlaşmanın altına imza attı. Bu anlaşmalar dışında bir çok sektörden ikili görüşmeler konusunda ipuçları da gelmeye başladı. Çin'in lider güneş enerjisi camı üreticilerinden Wu- Han LiNuo Solar Energy Grup'un Türkiye'de yatırım araştırması yaptığı kaydedilirken, Çin'in en önemli süt ve süt ürünleri firmalarından Mengnu'nun Türkiye'deki fındık üretimi ile ilgilendiği vurgulandı. China Construction, China Metallurgical, ZTE ve Huwei firmaları da yatırım ve işbirlikleri için görüşmelere devam ediyor.

TÜRK TELEKOM'A 500 MİLYON $
Günün kârlı çıkanları arasında yer alan diğer firma olan Türk Telekom Çin'deki tedarikçi herhangi bir şirket arasında olası ihracat veya ithalat işlemlerinin finansmanı için, Çin İhracat-İthalat Bankası tarafından 500 milyon dolara kadar ticari finansman kredisi anlaşması imzaladı. Garanti Bankası ise anlaşmanın ithalat ve ihracat işlemlerinde, kısa, orta ve uzun vadeli finansman alternatifleri sağlayarak, dış ticareti önemli ölçüde artırmasının hedeflendiği açıklamasını yaptı. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen yaptığı açıklamada anlaşmanın ürün ve vade alternatiflerini içerecek esneklikte olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. İş Bankası ise aldığı kredinin kısa, orta ve uzun vaoeli finansmanlar, akreditif refinansmanı şeklinde kullanılacağını belirtti.

YEDİ İKİLİ ANLAŞMA İMZALANDI
Çin'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao huzurunda yedi ikili anlaşma imzalandı. "Gül'ün Dışişleri Bakanı iken 2005'te Çin'i ziyaret ettiğini ve ülkesinin eski dostu olduğunu" ifade eden Hu Jintao, bu ziyaretin de geniş bir işadamı heyetiyle yapılmasını takdirle karşıladıklarını belirtti. Hu, "Türkiye ile ilişkileri uzun süredir geliştirmeye önem veriyoruz'' dedi.

BEKO, ÇİN'İ 280 MAĞAZA İLE FETHETTİ
ABDULLAH Gül, Arçelik'in Pekin'deki Beko mağazasını ziyaret etti. Arçelik'in Ülke Müdürü Kürşat Coşkun, heyete faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Gül "Ürettiğiniz çamaşır makinelerinin yanı sıra gardırop tipi buzdolapları ve ankastre bulaşık makinelerini de görmekten dolayı memnun oldum" dedi. Coşkun ise Arçelik'in üç senede Beko markası ile 280 satış noktasına ulaştığını belirtti.

DONDURMALARINI TÜRK FINDIĞI İLE KAPLAYACAK
ÇİN'İN en önemli süt ve süt ürünleri üreten firmalardan biri olan ve dondurma üretiminde de iddialı olan Mengnu, Türkiye'de fındık alımı ve işlemesi konularında görüşmeler yapıyor. Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy konu ile ilgili yaptığı açıklamada firmanın dondurmalarının etrafını fındık püresi ile kapladığını belirtti.

FUARLARIN MÜDAVİMİ GÜNEŞE GELİYOR
ÇİN'İN lider güneş enerjisi camı üreticilerinden biri olan WuHan LiNuo Solar Energy de Türkiye'ye gözünü dikenlerden. Yılda 130 bin tonluk üretime imza atan firma, ürünlerini Asya, Avrupa, Amerika'ya ihraç etmektedir. Türkiye'de sık sık fuarlara katılan firma Türkiye'nin potansiyeli en büyük enerji alanlarından güneşi seçmiş durumda.

ERDEMİR'İN ORTAĞI YATIRIM ARAYIŞINDA
2005'İN Temmuz ayında 48 milyon dolarlık bir sözleşme ile Erdemir Çelik'le anlaşan China Metallurgical Group, yeni yatırımlar peşinde. Pekin merkezli bir hükümet girişimi olan China Metallurgical Group mühendislik, müteahhitlik, gayrimenkul ve kâğıt yapımı alanlarında görüşmelerini sürdürüyor. Çin'in en büyük üreticilerinden biri olan grup, aynı zamanda Çin'in çok uluslu firmalar listesinin başında bulunuyor.

- China Construction Türkiye'de ihalelere girmeyi planlıyor
- China National Complete Plant Türkiye'de enerji ve altyapı projeleri ile ilgileniyor. Projeler arasında İstanbul metrosu ve termik santraller öne çıkıyor.
- Türkiye'ye 3G ile giren ZTE, AnalTECH ile birlikte IPTV ürünleri alanında çalışacak
- Elektrikli ev aletleri konusunda faaliyet gösteren Midea firması Ar-Ge alanında yatırım yapmayı amaçlıyor.