THY, turizmcilerle el ele verip Arap turistleri iftara getirecek

THY ve TUROB, ramazan ayında İstanbul turizmini canlandırmak için Ortadoğu ülkelerinden Arap turist getirecek. THY ile gelen turistler otellerden indirim alacak

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Türk Hava Yolları (THY) ve Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB), 20 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasına gelen Ramazan'da turizmi canlandırmak için Ortadoğu'dan Arap turist getirecek. TUROB Başkanı Timur Bayındır, "THY ile elele verip bu dönemde İstanbul'u nasıl canlandırabiliriz diye düşündük. Böyle bir proje ortaya çıktı" dedi. Bayındır, ramazanı kendi ülkelerinde geçirmek istemeyen Arap turistleri eğlendirebilecek programlarla oluşturarak İstanbul turizmini de hareketlendirmeyi planladıklarını dile getirdi. Bayındır, THY ile yapılacak ortak çalışmalarda Arap turistlere bu dönemde bazı indirimler uygulanacağını da söyleyerek "THY ile seyahat eden turistlere yüzde 50'ye varan indirimler uygulayacağız" dedi. Bayındır, kampanya ile ne kadar Arap turist hedefledikleri hakkında bilgi vermezken "Halihazırda Arap ülkelerinden gelen turistlerin sayısı şu anda çok az. Biz şimdi bu pazarı nasıl geliştiririzin yollarını arıyoruz" dedi. THY Pazarlama Başkan Yardımcısı Necdet Gürsoy ise ramazanda Ortadoğu ülkelerine yönelik olarak oteller, Turizm Bakanlığı ve belediyelerle birlikte ortak paket hazırlıyoruz" dedi.

'BİN 314 TRANSİT YOLCUYA İSTANBUL TURU ATTIRILDI'
TUROB'un geleneksel olarak düzenlediği aylık yemeğinde konuşan THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin son dönemde art arda açtığı ve gelir getirmediği iddia edilen pazarlarla ilgili olarak "Yeni açılan hatlar, hemen o gün size gelir getirmeyebilir. Ancak 1-2 gün sonra kriz olduğunda aha size pazar. Ortadoğu pazarı da böyle" diye konuştu. Kotil, THY ile İstanbul'a gelen ve bir sonraki uçuş için beklemesi süresi uzun olan transit yolcular için İstanbul turları hazırladıklarını söyleyerek Haziran 2008'den beri bin 314 transit yolcunun ücretsiz gezdirildiğini kaydetti.

'SANATÇILAR 50 BİN $ İSTEDİ VAZGEÇTİK'
BAYINDIR, Ortadoğu pazarında yapılacak tanıtımlarda Arap dünyasının sevdiği, Türk dizilerindeki oyuncuları kullanıp kullanmayacakları ile ilgili bir soru üzerine "Biz onlarla çalışmak istedik. Ancak kişi başına 50 bin dolar istediler. Biliyorsunuz filmlerdeki oyuncular çift olarak gidiyor. Çok pahalı geldi" diye konuştu. Bayındır, kampanya ile ilgili tanıtım çalışmalarını Ortadoğu pazarında birlikte çalıştıkları tüm acentelere ileteceklerini ve bu pazarlardaki duyurunun yapılacağını belirtti.