Uzan'ın Amerikalı ajanlarının Takasbank mesaisi sona erdi

Cem Uzan'ın Kıbrıs Rum Kesimi'nde kurduğu Libananco şirketine hizmet veren eski FBI ve CIA ajanlarından kurulu Forensic ekibi, Türkiye'deki incelemelerini tamamladı

Cuma 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Cem Uzan'ın Kıbrıs Rum Kesimi'nde kurduğu Libananco şirketine hizmet veren eski FBI ve CIA ajanlarından kurulu Forensic ekibi, Türkiye'deki incelemelerini tamamladı. 'Shark' yani Köpekbalığı lakaplı bir CIA ajanı tarafından yönetilen beş kişilik ekip 2003'te Enerji Bakanlığına devredilen ÇEAŞ ve Kepez hisselerini incelemek için hafta başında Türkiye'ye geldi. İncelemelerine ilk olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda başlayan ekip, daha sonra buradan hisselerin kayıtlarının tutulduğu Takasbank'a yönlendirildi.

AJANLAR İZ SÜRDÜ

Takasbank yetkililerinden alınan bilgilere göre, emekli ajanlar genel müdürlük binasında iki gün boyunca araştırma yaptı. Binada kendilerine tahsis edilen özel bir odada mesai saatleri içinde çalışmalarını sürdüren ekip, Takasbank görevlilerinin nezaretinde ÇEAŞ ve Kepez hisselerini inceledi.

21.5 milyar dolar tazminat istiyor
ENERJİ Bakanlığı'nın sözleşme hükümlerine uyulmadığı gerekçesiyle ÇEAŞ ve Kepez'e el koyması üzerine Cem Uzan elinde bulunan hisseleri Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Kurulu Libananco isimli bir tabela şirketine devretti. Bu şirket üzerinden Uluslararası Tahkim Heyeti'ne başvurarak, Türk devletinin kendisini mağdur ettiğini öne süren Uzan, "Türkiye bana ait şirketlere el koymuş, dolayısıyla beni milyarlarca dolar zarara uğratmıştır. Bu zararın tazmin edilmesini istiyorum" diyerek toplam 21.5 milyar dolar tazminat talebinde bulundu.