"Yeni rota Panama Kanalı'nı geçip Alaska'ya ulaşmak"

657 günlük dünya turunu 'Nazenin IV ile Devr-i Alem' adlı kitapta toplayan Rahmi Koç, yeni rotayı da Panama Kanalı'ndan Alaska'ya ulaşmak olarak açıkladı

Perşembe 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, 'Nazenin IV' adlı teknesiyle yaptığı dünya turunu kitaplaştırdı. ''Nazenin IV ile Devr-i Alem'' adını verdiği kitabını dün akşam dostlarıyla paylaşan Rahmi Koç, "Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. Bütün dünyayı gezdim. En güzel ülke Türkiye" dedi. Rahmi Koç, bazı yerlerde öldürücü deniz anaları, bazı yerlerde tehlikeli köpekbalıkları olduğuna dikkat çekerek "Bazı yerlerde de timsahlar vardı. Nerede denize girmemeyeceğini öğrendik. Zevkli yanları da tehlikeli yanları da vardı'' dedi.

SERGİ DE AÇILDI

17 Eylül 2004'te Kalamış'tan demir alan Nazenin IV teknesi ile dünya turuna çıkan ve 657 günde seyahatini tamamlayan Rahmi Koç'un yolculuk boyunca tuttuğu notlardan derlediği 'Nazenin IV ile Devr-i Alem' adlı kitabının tanıtımı dün akşam Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirildi. Rahmi Koç'un dünya turu sırasında değişik ülkelerden satın aldığı eski objeler, antikalar, el yapımı eşyalar da düzenlenen bir sergi ile deniz tutkunlarının ilgisine sunuldu. Yeni rotasını da açıklayan Rahmi Koç, ''Nazenin V adlı teknenin yapımının bitti. Yeni rotam Panama Kanalı'ndan geçip, Amerika'nın batı bölgesinden Alaska'ya gitmek'' dedi Rahmi Koç, yeni rotasına açılmanın zamanını ise hava şartlarına bağlı diyerek "Orada çok sert hava varmış. Sıhhatimiz de havalar da müsaade ettiği sürece gideceğiz'' diye açıkladı.

KURU FASULYELİ GECE

Gecede Rahmi Koç'un oğulları Mustafa Koç ve Ali Koç babalarını yalnız bırakmadı. İş, siyaset ve sanat dünyasının ünlü simaların katıldığı gecede, müzenin bahçesinde kuru fasulye partisi verildi. 'Neden kuru fasulye ile kutladıklarının' sorulması üzerine de Koç "Tura başlarken de geldiğimizde de kuru fasulye vardı. Kitabın tanıtımında da olsun istedik'' yanıtını verdi. Müzenin bahçesinde simitçi, kokoreççi, köfteci standları büyük ilgi gördü.

HEMEN HER SAAT KİTAPTA
657 günde 55 limana uğrayarak, 28 bin 276 deniz mili yol kat eden Rahmi Koç, kitabının tanıtımında beyaz ceketi, çizgili pantolonu ve yakasına taktığı çiçeğiyle dikkat çekti. 8 kişiden oluşan bir ekiple 2 yılda 'çocukluk hayalim' dediği dünya turunu tamamlayan Rahmi Koç kitapla ilgili şunları söyledi: "Seyahat boyunca her gün günlük tuttum. Ortaya iki kitap çıktı. Biri hemen hemen her günün her saatini aksettiren metin, diğeri de okuyucuyu sıkmayacak tekrardan uzak bir nüsha. İşte bu versiyonu Nazete'nin IV ile Devr-i Alem' adlı kitabını sizin beğeninize sundum.''

'2010 İÇİN YETERİNCE PROJE YOK'
RAHMİ
Koç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'yle ilgili olarak da "Üzgünüm, yeterince proje yapılmıyor. Şekerle, undan bir helva yapamadık. Son 3 ayda ne yaparız bilmiyorum. İnşallah mahcup olmayacağız" yanıtını verdi. Koç, 2010'da Sadberk Hanım Müzesi'ni Rahmi Koç Müzesi'ne taşımak istediklerini ancak arazi sorunu çıktığını söyledi.

EN GÜZEL ÜLKE TÜRKİYE
1963'te uçakla dünyayı gezdiğini de hatırlatan Rahmi Koç, "O zamandan bu yana hem ülkeler, hem ekonomiler, hem rejimler hem de ben değiştim.. Dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Marmara ve Ege. En güzel ülkesi de Türkiye.. Bu kanaate gelmek için dünyayı gezmek lazım mıydı? Bence lazımdı" dedi.

NOTLAR
- 17 Eylül 2004'te Kalamış'tan demir alan Nazenin IV teknesi ile çıktığı 657 günlük dünya turunda Koç 2 bin sayfa günlük tuttu.
- Kitap dışında bir de Rahmi Koç Müzesi'nde dünya turundan toplanan eşyalarla ilgili bir sergi açıldı.
- 200 TL'den satılacak kitabın geliri Rahmi Koç müzesine bağışlanacak.Kitabın tanıtımının yapılmasının ardından 2 saatte 100'ün üzerinde kitap satıldı.
- 8 kişilik ekiple çıktığı yolculukta Rahmi Koç 180 ton yakıt, 630 ton su harcadı. Yaklaşık 2 bin sayfa elle yazılmış not tuttu.