Devlet: Gerçekçi piyasa, Sektör: Bu müdahaledir

EPDK, pahalı olduğu gerekçesiyle akaryakıtta 'tavan fiyat' kararının ardından asıl amacın gerçekçi piyasa olduğunu açıklarken sektör kararı piyasaya müdahale olarak yorumladı

Cuma 27.06.2009
ABONE OL
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik 'tavan fiyat' uygulamasını gerçekçi bir piyasa oluşturmak olarak yorumlarken sektör serbest piyasaya müdahale olarak değerlendirdi. EPDK önceki gün yaptığı kurul toplantısında, akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulamasına karar verirken, bu kapsamda dağıtıcı ve bayi toplam marjlarını benzin için litre başına 25 kuruş, motorin için litre başına 30 kuruş, kırsal motorin için de litre başına 27.5 kuruş olarak düzenlemişti. Hasan Köktaş, EPDK olarak liberal, rekabete dayalı serbest ve şeffaf bir piyasadan yana olduklarını belirtirken, aldıkları karar sonucu dağıtım şirketlerinin ve bayilerin daha etkin verimli ve gerçekçi bir piyasa yapısı içerisinde hizmet vermelerini beklediklerini söyledi.

UYGULAMA 2 AY SÜRECEK

Söz konusu kararın akaryakıt piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel durumları değerlendirilerek, Petrol Piyasası Kanunu'nun kuruma verdiği yetki ile rekabetçi bir piyasanın oluşması için alındığını anlatan Köktaş, 'Bu düzenlemenin asıl amacı Türk petrol piyasasında rekabetin oluşmasında görmek istediğimiz noktadır' dedi. Tavan fiyat uygulamasının 2 ay süreyle uygulanacağını bildiren Köktaş, bu sürede kendilerinin de piyasayı denetleyeceklerini ve karara uymayan ve düzenlemelerini karara uygun hale getirmeyen şirketlere cezai yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

VATANDAŞ KONTROL ETMELİ
Öte yandan, akaryakıt fiyatları EPDK'nın internet sitesinde yayımlanarak güncelleneceğini hatırlatan Köktaş, Türkiye genelinde 15 bin bayi olduğunu ve akaryakıt alan vatandaşların da akaryakıt alırken fiyatları kontrol etmesi gerektiğini ifade etti. Köktaş, kendilerinin piyasayı denetlerken, vatandaşlardan da duyarlılık beklediklerini belirtti. Bu arada, söz konusu fiyatların petrol fiyatları baz alınarak düzenlendiğine işaret eden Köktaş, bugünkü fiyatlar gözönünde tutularak bu düzenlemeyi yaptıklarını bildirdi. Köktaş, ''Eğer petrol fiyatlarında artış olursa, akaryakıt fiyatları da o oranda artacak; düşme olursa yine düşüşler fiyatlara yansıyacak. Ancak dağıtıcı ve bayi toplam marjları bu süre zarfında EPDK'nın belirlediği marj olarak uygulanacak'' diye konuştu.

'YETERLİ İNDİRİM YAPMADILAR'
EPDK'nın verdiği sürenin dolmasının ardından bazı akaryakıt dağıtım şirketleri benzinde 3 ile 8 kuruş, motorinde de 3-4 kuruş indirime gitmiş ve fiyat tekliflerini EPDK'ya bildirmişti. Bunun üzerine dün yapılan haftalık toplantısında konuyu değerlendiren Kurul, dağıtım şirketlerinin fiyat ayarlamalarını yeterli görmeyerek tavan fiyat uygulamasına karar verdi.

ŞİRKETLERDEN 'BEKLE GÖR' TAKTİĞİ
AKARYAKIT dağıtım şirketleri konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken bekle gör taktiği uyguluyorlar. Birçok şirket yöneticisi gazetecilerin telefonlarına bilgi vermezken sadece bayi temsilcisi derneklerin temsilcileri konuyla ilgili olarak kamuoyuna bilgi verdiler.

KETENCİ: ŞİMDİ FİYAT UCUZLADI MI?
TABGİS Başkanı Atıf Ketenci: "EPDK yapacağını yaptı. Ben de bu aşamadan sonra şu soruyu soruyorum. Eskiden bizim payımız 19 kuruştu. Bugün 13 kuruşa düştü. 6 kuruş da dağıtım şirketinden gitti. Yani 12 kuruş ucuzladı. Sonuçta akaryakıt ucuzlamış mıdır? Kararla 8-10 bin bayi kaçakçının kucağına itilmiştir. 7-8 bin bayinin yok edilme kararı imzalanmıştır" dedi.

'KAÇAKÇILIĞI ÖZENDİRİR'
PETROL Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan akaryakıt fiyatlarına tavan getirilmesi ile ilgili olarak alınan bu kararın kaçakçığılı özendireceğini söyledi. Bu karar alınırken nakliye masraflarının hiç hesaba katılmadığını dile getiren Alkan, "Şirketlerin 12-15 kuruş arasında nakliye masrafları oluyor. Bu kararda kesinlikle bu konu hesaba katılmamış. Bazı yerlere 1300 km mesafede yakıt götürülüyor. Bu bölgelerdeki bayiler kapanmak zorunda kalabilir" dedi. Alkan bayilerin zaten yüzde 1-2 kar marjıyla çalıştığını ve bu durumda bazılarının kapanabileceğini ifade etti.

DEPOLAR ARTIK 12 LİRA DAHA UCUZA DOLACAK
Yeni fiyatlara göre ortalama 60 litre yakıt alan bir benzinli aracın deposu 12 lira daha ucuza dolacak. 50 litrelik bir benzinli aracın deposunu doldurmak da yaklaşık 9 lira daha ucuz olacak.