Sabancı, Boyner'e model oldu Altınyıldız hissesi satışa çıkıyor

Altınyıldız Mensucat'taki yüzde 78.7 hissesinin kotasyonu için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) başvuran Boyner Holding Başkanı Cem Boyner, "Sabancı'nın yaptığının aynısını yapıyoruz" dedi

Cuma 27.06.2009
ABONE OL
Sabancı Ailesi üyelerinden bazılarının Sabancı Holding ve Akbank'ın borsada işlem görmeyen 1.1 milyar tutarındaki hisse senetlerini 10 ile 20 yıllık dönemi kapsayan bir sürede satışı için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) yaptığı başvuru Boyner'e de model oldu. Boyner Holding Başkanı Cem Boyner, ana hissedarı olduğu ve borsada işlem görmeyen Altınyıldız Mensucat'taki yüzde 78.7'lik hissesinin borsada 20 yıl süreyle satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurduklarını belirtti.

HİSSEDAR İÇİN EKONOMİK

Tam da böyle bir dönemde hisseleri satışa açmanın doğru bir karar olduğunu söyledi. Boyner şöyle konuştu: "Sabancı ailesi de aynı yöntemi kullanmıştı. Halka açılan hisselere prim ödenir. Borsa bu kadar dipteyken hisseleri halka açık hale getirmek prim için daha az ödemek anlamına geliyor. Bu da hissedar için daha ekonomik. Bu şekilde olası bir satış görüşmesi durumunda hisseleri satışa hazır hale getirmiş oluyoruz." Bu yıl hisse satmak gibi bir düşüncelerinin kesinlikle olmadığının altını çizen Boyner, hisse satışı için 2009 yılının toparlanması gerektiğini ancak 2010 yılında satışın söz konusu olabileceğini söyledi. Boyner şu anda görüştükleri herhangi bir şirket ya da private equity fonunun da olmadığını söyledi.