Dünyanın 165'inci zengini ile F1'de tanıştı, Bodrum'da yatırım yaptı

Eski bir bankacı olan, şimdi ise gayrimenkul danışmanlık ve aracılık hizmeti veren Ali Pamir, iki yıl önce Formula 1'de tanıştığı yaklaşık 2.5 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zenginleri arasında yer alan Nicholas Berggruen ile Bodrum'da 4 noktada 100 milyon euroluk konut yatırımı yapıyor

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
"Bodrum bitti!" Yok böyle birşey. Bodrum hala Türkiye'de tatil evi alabileceğiniz en güzel yer. Sosyal altyapısı Bodrum kadar çeşitli hiçbir tatil beldemiz yok. Yani başka bir yer olsa bu kadar insan ne ev alır ne tatile Bodrum'a gelir... İkinci iddia "Alaçatı yeni Bodrum ! " Böyle birşeyde yok. Yani Alaçatı çok güzel, kabul, ama Bodrum'da 4 tane Alaçatı var – Türkbükü, Gümüşlük, Bitez, Ortakent - üstüne birde Bodrum'un kendisi var. Gidin bakın Mayıs'ta veya Ekim'de Alaçatı'ya, sonra değerlendirelim..." Bu cümleler eski bir bankacı, şimdiki gayrimenkul danışmanlık ve aracılık hizmetleri veren Ali Pamir'in sözleri. Bunları neden söyledi. Çünkü Ali Pamir, dünyanın en zenginler listesinin başlarında bulunan 2,5 milyar dolar'lık serveti ile dikkat çeken Nicholas Berggruen'in Bodrum'daki projelerinin ortağı. Amerikalı yatırımcı ile 2 yıl önce Formula 1'de tanışan Ali Pamir birlikteliği Gümüşlük, Yalıkavak, Gökcebel ve Ortakent'te 100 milyon euroluk yatırıma başladı. Bunlardan Gümüşlük'teki yatırımı tamamladı ve 98 ev sattı. Şimdi sıra Yalıkavak'ta dünyanın en ünlü beş mimarından biri olarak gösterilen Richard Meier ile tanesi 2 milyon 500 bin euro'luk 23 villanın inşaatında. Ardından Gökçebel ve Ortakent gelecek... Bodrum'da 20 bin satılık konut var. "Bu konutlar satılmıyor. Satılmaları ileride de mümkün değil. Çünkü bunlar kötü projeler. Dünyanın en kötü ekonomik şartlarında iyi bir proje yaparsanız satar." olarak bu konuyu açıklıyor Ali Pamir. Ardından sözlerini şöyle devam ettiriyor. "Bodrum'da proje geliştirmek akıl karı değil. İmar durumu büyük sıkıntı oluşturuyor. Bir diğer sıkıntı yabancı yatırımcıların Bodrum'da mülk edinmeleridir. Bodrum'da bir valilik izni vardır. Bu şirketler için geçerlidir. Gerçek şahısların ve yabancı şahısların ev alınması da Ege Ordu'ya sorulur. Bizim Gümüşlük'ün birinci fazında veremediğimiz iki tapumuzu var. Adam bir yıldır bekliyor. Evi aldı tapuyu veremiyoruz. Bu güçlükler olduğu sürece buraya kimse gelmez."

YABANCILARIN YAŞAMAK İÇİN YENİ TRENDİ BODRUM
Bodrum'un yabancılar için bu kadar popüler olmasının nedenini ise; "Dünyanın neresinde olursa olsun zengin bir insan çocukları iki şehirde ev satın alır. Biri Londra, diğeri de New York onun dışından da kendi ülkelerine yakın olduğu için Prag ya da Budapeşte gibi yerlerde yatırım için kısmen de yaşamak için yer satın alabiliyorlar. Şimdi ise yabancılar Bodrum'da yaşamak için yatırım yaptığını görüyorum.