Faaliyet kârımız 10 yılın en yükseği

Koç Holding CEO'su Bulgurlu, krizde ciro küçülmesine karşı birçok tedbir aldıklarını ve ikinci çeyrekle birlikte faaliyet kârlarının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. Bulgurlu, Tüpraş'ta 2 milyar dolarlık yatırımın mühendislik çalışmalarına başlandığını belirterek, çıkan atık ürün için bir santral yatırımının da gündeme gelebileceğini dile getirdi

Cumartesi 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Türkiye' nin en büyük şirketler topluluğunun CEO koltuğunda oturuyor. Milli gelirin yüzde 9'u kadar bir ciroyu yönetiyor Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu. Emeklilik planı yapmama kararı alan Bulgurlu, ilk çeyrekteki neredeyse sıfıra düşen kar sonrası ikinci çeyrekle birlikte faaliyet karlarının son 10 yılın en iyi seviyesine çıktığını söylüyor. Motorini benzine dönüştürme yatırımını açıklayan Tüpraş'ın çıkan atık ürünüyle çalışacak bir enerji santralinin de planları arasında olduğunu sözlerinin arasına sıkıştırdı Bulgurlu. Bulgurlu'nun sorularımıza verdiği şöyle:

2008'de VÖK yüzde 24 düşerek 3.1 milyar TL'ye geriledi. İlk çeyrekte kar yok denecek kadar azdı. Açıklamalarınızda nedeni kurdaki artışa bağladınız. Hatta 'İştirak ve kur farkı hariç karımız yüzde 6 arttı' demiştiniz. Satışlardan kazandığınızı kura mı kurban veriyorsunuz?
Kur ve ciro. Biz daha önce ciro küçülmesine karşı çok tedbir aldık. Ağustos 2008'den beri tedbir alan Avrupa'da bir elin parmaklarını geçmeyecek birkaç şirketten biriyiz. Ama elimizde olmayan nedenlerle ciro küçülmelerle karşı karşıya kaldık. Fakat memnuniyetle ifade etmeliyim ki bizim işlerin çoğunluğu ilk üç ay değil sonraki dönemlerde gelişme gösterir. 6'ncı ay sonuçlarını açıklayamam ama memnuniyetle ifade edebilirim ki faaliyet kar marjımız son 10 yılda elde ettiğimiz en yüksek kar marjıdır. Geçen yılki faaliyet kar marjımız önceki yıla göre yüzde 40 artmıştı. Bu yıl bunun da üzerinde.

Döviz pozisyonu 1 milyar dolar fazla yorumlarınız var. Bu pozisyon devam ediyor mu? Yönelim?
Pozisyon devam ediyor. Nakit fazlamız iki şey için kullanılıyor; Şirketlerin ihtiyacı ve yeni fırsatlar. İncelediğimiz işlerde yeni bir fırsat çıkarsa -ki şu anda böyle bir şey yok- kaynak onun için de kullanılabilir.

Fırsat neler olabilir?
Dünyada bugün fazla göz önünde olmayan ancak önemli hale gelebilecek sektörler var. Bunlardan biri su. Küresel ısınmayla birlikte temiz su azalıyor. Buna dönük tasfiye tesislerinden tutun da arıtma tesisleri önemli hale gelebilir. Bir diğer konu da yaşam sürelerinin ve refahın artması ile birlikte sağlık önemli hale gelecek. Böyle bir imkan olursa biz bunu değerlendiririz. Bir de en önemli ve olmazsa olmaz enerji. Burada her türlü yeniliği ve içinde olmadığımız konuları da inceliyoruz. Fırsat mıdır değimlidir bakıyoruz.

Tüpraş Koç Grubu'na geçtikten sonra ihracat listesine girmeye başladı. Tüpraş Koç'a geçtikten 2 yılda milyar $'lık yatırım yaptı. EPDK'nın tavan fiyat kararı sizi nasıl etkileyecek?
Aldığımızdan bugüne kadar 1 milyar dolar yatırım yaptık. Yatırımların amacı verimlilik ve kapasite artışıydı. İkisi de sağlandıktan sonra ihtiyaçtan daha fazla ürün almaya başladık. Bu da ihracat olarak bize geri döndü. Yeni yatırımlar kapasite artırımına yönelik. Halen 2 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde çalışıyoruz. Katma değeri düşük ihtiyaç fazlası dediğimiz asfalt, nafta dediğimiz ürünleri kırıp ihtiyaç duyulan benzin ve motorine dönüştüren bir ünite. Böylece verimsiz olan ünite tekrar verimli hale getirilebiliyor. 30-50 milyon dolarlık, uzun zaman sürecek olan bir yatırım. Detay mühendislik çalışmalarından sonra alınacak bir kararla bu yatırımın inşaatına başlayacağız. Bu üründen çıkacak atık ürün petrokok denilen bir kömür cinsi. Bu da piyasada satılarak değerlendirilebilir. Bir güç santrali ile elektrik üretimine dönük kullanılabilmesi de mümkün.