Krizde Bursa'da ev satan yaşadı Adana'da kiracı olmak zorlaştı

Türkiye'de 6 büyük ilde yapılan bir araştırmaya göre, Mayıs ayında konut satışlarının en fazla yükseldiği kent yüzde 6.18 ile Bursa oldu. Adana ise, yüzde 9.22'lik yükselişle kira artışının en fazla yaşandığı il

Cumartesi 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Mayıs'ta Türkiye'nin 6 büyük ilinde konut fiyatları ve kira değerlerinde artış kaydedildi. Garanti Mortgage'ın desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan "REIDIN.com Emlakendeks"in Mayıs raporu yayınlandı. Rapora göre Mayısta, Türkiye'nin 6 büyük ili İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Kocaeli'nde konut satış fiyatları ve kira değerlerinde bir önceki aya göre artış gözlemlendi.

İSTANBUL' DA ARTIŞ YÜZDE 1.47
Mayıs'ta konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir yüzde 6.18'lik artışla Bursa olurken, Bursa'yı yüzde 3.88 ile İzmir izledi. İstanbul'daki artış yüzde 1.47 oldu. Mayıs'ta konut satış fiyatlarının değişmediği tek şehir, Adana oldu. Kira değerleri incelendiğinde, Adana yüzde 9.22'lik değer artışıyla, kiraların en fazla arttığı şehir oldu. Adana'yı yüzde 4.47 ile İzmir, yüzde 1.91 ile Ankara, yüzde 1.53 ile İstanbul, yüzde 0.75 ile Kocaeli ve yüzde 0.64 ile Bursa takip etti.

SANAYİ KENTİ KOCAELİ İLE İSTANBUL ARASINDA FARK BÜYÜK

Türkiye'nin sanayi üslerinden Kocaeli ile komşusu İstanbul arasındaki konut fiyatları ve kira değerleri arasında büyük uçurum var. Kocaeli'nde metrekaresi 4 lira olan konut kirası İstanbul'da 6.6 liraya ulaşıyor.