Pompa kavgası mahkeme yolunda

'Tavan fiyat' kararına karşı mahkemeye gitmeye hazırlanan akaryakıt dağıtım şirketleri, salı günü bayilerle toplanarak atılacak adımları belirleyecek

Cumartesi 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik 'tavan fiyat' uygulamasına ilişkin kararı Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurulun kararı ile tavan fiyat, petrol piyasasında iki ay süreyle uygulanacak. Kararda, vergiler dahil litre başına lira cinsinden akaryakıt dağıtım tavan fiyatı ve akaryakıt bayi tavan fiyatının hesaplanmasına ilişkin formül yer alırken, dağıtıcı ve bayiler için üst sınır marj, benzin için litre başına 25 kuruş, motorin için 30 kuruş ve kırsal motorin için 27.5 kuruş olarak belirlendi. Ancak sektör temsilcilerinin karara tepkileri giderek artıyor.

'7-8 BİN BAYİ KAPANABİLİR'
PETDER mahkemeye gitmeye hazırlanırken Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Atıf Ketenci, EPDK'nın kararını son derece yanlış bulduklarını söyledi. Alkan, salı günü bayilerle geniş katılmlı bir toplantı yapacaklarını ve bu karara karşı nasıl bir adım atılacağının kararlaştırılacağını dile getirdi. Alınan kararla 3-5 büyük şehir dışındaki bayilerin zor durumda bırakıldığını dile getiren Alkan, "Türkiye genelinde 7-8 bin bayi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. 1-2 bin bayi de günlük simit parasına çalışacak" dedi.

MÜDAHALE NİYE BAYİ KÂRINA?

TABGİS adına dün yazılı bir açıklama da yapıldı. Açıklamada, akaryakıt bayilerinin fiyatlandırma mekanizmasında hiçbir etki ve yetkileri bulunmadığı kaydedilerek, "Eğer bugün ülkemizde akaryakıt fiyat oluşumunda sakınca görülüyor, konunun muhatabı olan ana dağıtıcılar ile EPDK görüşüyor ve bunun neticesinde ikna olmayan otoritenin müdahalesi ana dağıtım şirketleri yerine bayi karlılığı üzerinden yürütülüyorsa burada çok önemli bir yetki hatası yapılıyor demektir'' denildi. EPDK'nın aldığı kararın gerekçesini piyasada rekabet oluşumunu sağlamak isteğine bağladığı ifade edilen açıklamada, bu gerekçenin alınan kararın hukuken de aykırılığını gösterdiği iddia edildi.