Mavi Akım-2 projesinde Türkiye Rusya ve İsrail masaya oturuyor

Gazprom Başkan Yardımcısı Medvedev'e göre, bir zamanlar Mavi Düş denilen Mavi Akım-1'in gerçekleşmesinin ardından ikincisi için de üçlü görüşmelere başlanıyor

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Türkiye, Rusya ve İsrail arasında "Mavi Akım 2'' doğalgaz boru hattının inşası için üçlü görüşmelere başlanacağı açıklandı. Rus haber ajansı RİA Novosti, Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandır Medvedev'in yaptığı açıklamada, Mavi Akım-2'nin inşası için Türkiye ve İsrail ile üçlü görüşmelere başlayacaklarını söylediğini duyurdu. Türkiye ve Rusya Mavi Akım-2'nin boru hattının inşa edilmesi ve bu konuda bir çalışma grubu oluşturulması konusunda mart ayında anlaşmaya varmışlardı.

ORTADOĞU'YA ULAŞACAK

Medvedev'in bu açıklamasıyla, Rus doğal gazı Türkiye üzerinden İsrail ve Ortadoğu'daki diğer ülkelere ulaştırılmış olacak Gazprom'un iki numarası Medvedev, "Bu projenin yaşama geçirilmesi için Türkiye, Rusya ve İsrail arasında hükümetler arası bir anlaşmaya ihtiyaç var. Önceki İsrail hükümeti bu projeye ilgiliydi. Umarız, yeni İsrail hükümeti de ilgili olur" demişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitriy Peskov da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya'nın Mavi Akım-2'yi inşa etme kararı aldığını ancak boru hattının güzergahının henüz netleşmediğini söylemişti.