Başbakan: Tünelin ucunda ışık göründü Muhalefet: O ışık, tüneldeki trenin ışığı

Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Başbakan Erdoğan "Tünelin ucunda ışık göründü" derken muhalet hükümete yüklendi

Tarihi küçülme yaşanırken siyasilerden de farklı değerlendirmeler geliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki toparlanma işaretlerine dikkat çekerek, "Türkiye zorlukları aşma konusunda önemli eşikleri atlamış, tünelin ucunda ışığı bütün parlaklığıyla görmüş durumdadır, bu bizim için büyük bir sevinç ve mutluluk kaynağıdır. Ekonomik göstergeler, bu sıkıntılı dönemin etkilerinin yavaş yavaş azalmaya başladığını ortaya koyuyor, bu son derece sevindirici bir gelişmedir" dedi.

'TOPARLANMA VAR'
Kapasite kullanım oranlarında son gelen verilerin artışını, ekonomik toparlanmadaki umut ışıklarına örnek gösteren Başbakan, "Mart ayı işsizlik rakamları bir önceki aya göre azalarak yüzde 15.8'e düştü ve orada da bir önceki aya göre az da olsa bir düşüş kaydettiğimiz görülüyor. Şubat ayından Mart ayına iş gücü arzı yaklaşık 342.000 kişi artmış, buna rağmen işsiz sayımız 25 bin kişi azalmış, bu son derece sevindirici. Umudumuz önümüzdeki dönemde bu eğilimin sürmesi, hatta bu iyimser tablonun daha da güzel seviyelere yükselmesidir" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener ise son küçülme rakamları üzerinden hükümete yüklendi. Ekonomi yönetiminde mevcut hükümetinin dünyanın en başarısız hükümeti olduğunu ileri süren Şener, "Halkın taleplerine duyarsız olan hükümetin de dünyanın en başarısız hükümeti olması doğaldır" dedi. Ekonomik verilerdeki toparlanma işaretlerini ve tünelde görülen ışığı değerlendiren Şener, "O ışık tünelde üzerimize yaklaşan bir trenin ışığıdır" dedi.Şener, yüzde 13.8'lik daralma açıklamasının kritik MGK toplantısı ile aynı günde yapılmasına da dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN