Komşularından daha az vergi ödüyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Buckingham Sarayı'nda yaşamak için ülkenin herhangi bir başka yerinde mütevazi bir evde yaşayan yurttaşlarından daha az belediye vergisi ödediği ortaya çıktı.

İngiltere'de belediyelerin evinin yeri, büyüklüğü ve içinde yaşayan insan sayısı gibi unsurları göz önünde tutarak hesaplayıp her bir haneden aldığı belediye vergisinde Kraliçe Elizabeth'in ikinci en ucuz banttan ödeme yaptığı ve kendisi ve Prens Philip için ödediği verginin yılda 1,375 sterlin tuttuğu bildirildi.

Kraliçe'nin böylece en yakın bir diğer belediyenin sınırları içindeki bir ikiz villada oturan yurttaşlarından 400 sterlin daha az vergi ödediği bildirildi.

Daily Mail gazetesi, 775 odası ve meşhur Green Park manzarası bulunan bir evin, en yakın bölgedeki 3 oda bir salon mütevazi bir evden bile az vergi ödüyor olmasını eleştirdi.

Bunda Kraliçe'nin oturduğu bölgenin ikinci en ucuz belediye vergisi bandında olmasının yanı sıra, 18 yıl önce vergi bantları belirlenirken hesaplamaların farklı unsurlar gözönüne alınarak yapılmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

İngiltere'de belediyeler aldıkları vergiyi belirlerken 8 aynı bant üzerinden değişik unsurları göz önünde yaparak belirlemede bulunuyor.

Buna göre 1991 yılında yapılan belirleme sırasında Buckingham Sarayı en pahalı evlerin bulunduğu banda girecekken, bağlı bulunduğu belediyenin genel vergi tabanı düşük olduğu için ikinci düşük ödeme bandına girmişti.

Buckingham Sarayı 52 Kraliyet yatak odası, 19 kabul salonu, 92 ofis, 78 banyo ve 188 personel yatak odasını içeren 775 odadan oluşuyor.

BİZE ULAŞIN