"Merkez faizi indirseydi 152 milyar $'ı görürdük"

Bakan Çağlayan "Merkez Bankası keşke faiz indirimlerini iki sene evvel yapsaydı. İhracatta 132 değil 152 milyar dolarları yapabilseydik" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ilk yasal Genel Kurulu'nda konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Merkez Bankası'na faiz politikası konusunda yüklenerek kriz öncesi atılması gereken adımların şu anda atıldığını dile getirdi. "Merkez Bankası keşke bu faiz indirimlerini 2 sene evvel yapmış olmaya başlasaydı. İhracatta 132 milyar doları, 152 milyar dolar yapabilseydik. Ben inanıyorum ki, bundan sonra merkez bankası faiz düşürmenin korkulu birşey olmadığını gördü. Merkez Bankası bir yerde kendini test etti" dedi. "Zannediyorum Merkez Bankası Para Politikası Kurulu iyi algılamış bir şekilde önümüzdeki dönemde de ihracatçının yolunun açılması konusunda mutlaka görevlerini yerine getirmiş olacaktır" diyen Çağlayan, faizleri düşürünce dışarıya para çıkışı olması korkusunun yersiz olduğunun da görüldüğünü belirtti.

İLK YASAL GENEL KURUL
Bu yılki genel kurula damgasını vuran dün Resmi Gazete'de yayınlanan '5910' sayılı TİM yasası oldu. Yasalı ilk genel kurulda vurgu yapılan temel konulardan biri ise ihracatta 100 milyar dolarlık psikolojik sınır oldu. Yıllık 104 milyar dolar olarak hedeflenen ihracat rakamının tutması için çok çalışılması gerektiğini söyleyen Bakan Çağlayan, "104 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşma noktasında tek yumruk olmak gerek. Bizim sizlerden beklediğimiz, günde 335 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeniz. Olur mu, bal gibi olur" diye konuştu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de ihracatçı için en büyük tehlikenin kurların düşmesi olduğuna dikkat çekti. Büyükekşi "Merkez bankamızın değerli gayretlerine rağmen ihracatımız ve ülkemiz için önümüzdeki dönemin en büyük tehlikesi hala kurların düşmesidir'' dedi.

BİZE ULAŞIN