AVM'ler teras ve bahçe yaratma derdine düştü

Bahçe veya teras sahibi AVM'ler sigara içme yasağını avantaja çevirmeyi beklerken diğerleri alternatif alan yaratmaya çalışıyor

Sigara içme yasağı alışveriş merkezlerini (AVM) de ikiye böldü. Sonradan açılan AVM'ler açık alanları ile sigara yasağının avantajını yaşamayı bekliyor. Türkiye'nin ilk AVM'leri ise açık alan yaratmak için çalışma yapıyor.
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane: Bir kanun çıkartıldığı zaman adil olması şart. Sigara işinde bu baştan beri gözetilmedi. İlk golü burada yedik. Sokakla AVM'lere eşit şekilde denetim getirilmesi gerekiyor. 10 - 20 noktayı kontrol edip diğer yerleri etmezsen haksız rekabet ortaya çıkar. AVM'lerin açık alan yaratma çabaları ekstra bir maliyet ve bunun kanun koyucular tarafından desteklenmesi gerekiyor.
Viaport Genel Müdürü Bülent Kural: Sigara yasağı bizim için herhangi bir negatif etki yaratmayacak. Şu sıralar dış mekanları cafe'lere verme gibi bir proje üzerinde çalışıyoruz.
Galleria Genel Müdürü Hasan Ardıç: Galleria'nın dışında yaklaşık 30 dönüm bir açık alanımız var. Bu alanla ilgili ne kadarının ticari alana dönüştürülebileceğini araştırıyoruz. İlk uygulamada yüzde 20 kayıp yaşamıştık o yüzden yeniden ciddi bir kayıp yaşamayı beklemiyoruz ama insanların sigara içebilecekleri alanları tercih edecekleri kesin.
Carousel Genel Müdürü Orhan Demir: İlk uygulamada yüzde 15 - 40 arası sektör müşteri kaybına uğradı. Zaten fiyat politikaları, kriz derken müşteri kaybettik bir de sigara yasağı eklendi. 3'üncü ve 4'üncü çeyreklerde kaybın yüzde 30 olacağını düşünüyorum. İnsanları ve cafe'leri mevcut terasımıza yönlendireceğiz. Mevcut imar yönetmelileri çerçevesinde yapılabilecek bir şey var mı ona bakıyoruz.

BİZE ULAŞIN