Çinliler protestodan korktu 56 milyon doları 'kaptı kaçtı'

Doğu Türkistan'da yaşanan çatışmalar İstanbul'daki Türk-Çin İş Forumu'na da yansıdı. Protestolardan korkan Çinliler şehir turunu iptal ederken, 56.1 milyon $'lık anlaşmaları ise tereddüt etmeden imzaladı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) TürkÇin İş Konseyi tarafından organize edilen Türk-Çin İş Forumu İstanbul'da gerçekleştirildi. Zhejiang Eyaleti Valisi Lu Zushan'ın başkanlık ettiği 23 kişilik Çin heyeti Türk işadamlarıyla ticaret ve yatırım görüşmeleri için biraraya geldi. Taraflar kısa bir zaman diliminde 56 milyon 150 bin dolarlık 5 ayrı ticaret anlaşması imzaladı. Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde devam eden etnik çatışmalar foruma da damgasını vurdu.

TİCARETTE AÇIK VERİYORUZ

Heyette yer alan Çinli işadamlarının İstanbul'daki gezi ve diğer temasları 'güvenlik nedeniyle' iptal edildi. Çin heyetinin gezi programında yer alan Ayasofya ve Kapalıçarşı ziyaretlerinin güvenlik ve olası protestolar nedeniyle iptal edilmesinde Çinli diplomatların ikazlarının önemli rol oynadığı ifade ediliyor. Siyasi tansiyonun yüksekliğine karşın Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen foruma Türk işadamları büyük ilgi gösterdi.

ARTIK YATIRIM İÇİN GELİN
Çin heyeti adına ilk konuşmayı yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos vekili Sun Zhenyong, potansiyel işbirliği ve fırsatlar için burada olduklarını belirterek, "Şu anda krizin etkisiyle ticaret hacmi daralmış olsa da bunun kısa sürede aşılacağına inanıyorum" dedi. Çin heyetine başkanlık eden Zhejiang Eyaleti Valisi Lu Zushan ise "Biz sadece mevcut ilişkileri geliştirmek için değil yeni potansiyelleri değerlendirmek için de buradayız" dedi. Özyeğin'in gündeme getirdiği dış ticaretteki dengesizliğe de değinen Zushan, "İşadamlarımız buraya sadece dış ticaret anlaşmaları imzalamak için gelmedi, onlar aynı zamanda yatırım ve ortaklık fırsatlarına da bakıyorlar" dedi. Zushan, Türkiye'nın stratejik coğrafyasıyla Çinli şirketler açısından özel bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

'ÇİNLİ FİRMALAR LOJİSTİK, ENERJİ VE MADEN İÇİN GELMELİLER'
KONUŞMASINA Çince 'nihav' (merhaba) diyerek başlayan DEİK Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin, iki ülke arasında 15 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin büyük açık verdiğine dikkat çeken Özyeğin, Çin tarafına büyük görevler düştüğüne işaret etti. Özyeğin, " Çinli işadamları Türkiye'ye yeni yatırım yapmalı. Türkiye'nin enerji ve altyapı gibi yatırımlarına sermaye de konulabilir. Ayrıca Çin Eximbank'ının enerji ve altyapı yatırımları için uzun vadeli krediler açması lazım" dedi. Özyeğin, Çin firmalarına "Türkiye'de lojistik yatırımı yapın" çağrısında bulunurken, Çin bankalarının Türkiye'de şubeler açarak etkin olması gerektiğini söyledi. Özyeğin, "Çinliler Afrika'da yaptıkları gibi Türkiye'de de maden yatırımı yapabilir " diye konuştu.
Forumdan izlenimler

Doğu Türkistan'da yaşanan son olayların da etkisiyle delegasyonu izlemek için kalabalık bir basın ordusu geldi.
Toplantı programında önceden belirtilmiş olmasına rağmen soru-cevap bölümü gerçekleştirilmedi.
Basının yoğun ilgisinden rahatsız olan Çinli işadamları demeç vermemeye özen gösterdi.
Milyar dolarlık şirketleri yöneten işadamlarının önemli bir bölümünün İngilizce bilmemesi dikkat çekiciydi.
DEİK tarafından tercüme için tutulan mütercimler öğlen yemeği sırasında ortadan kayboldu.
Çinli diplomatların ikazıyla tedirgin olan işadamları programlarını erken bitirme kararı aldı. Önceden planlanan İstanbul şehir turu iptal edilirken, uçuşlar da öne alındı.

BİZE ULAŞIN