''Sanayi üretiminde dipten döndük"

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bugün açıklanan sanayi üretim endeksi verilerinin Türkiye'nin şubat ayından itibaren dipten döndüğünü ve yükselişe geçtiğini gösterdiğini söyledi.

Çağlayan, ''Mayıs ayında sanayi üretim endeksi, 2008'e göre azaldı, ancak bir önceki aya göre ciddi oranda yükselme var. Daha da önemlisi, mart, nisan ve mayıs aylarından oluşan 3 ayda yüzde 21 oranında yükselme gerçekleştirdik. Bu çerçevede, Japonya'dan da, ABD'den ve AB'den de daha iyi durumdayız'' dedi.

Mayıs ayı sanayi üretim endeksinin kendilerine önemli mesajlar verdiğini ifade eden Çağlayan, şöyle dedi:

''Evet, 2008 yılı mayıs ayına göre yüzde 17'lik bir gerileme söz konusu. Ancak, nisan ayına göre yüzde 5'lik bir yükselme söz konusu.

Aslında sanayi üretim verileri küresel kriz ortamında farklı değerlendirilmek durumunda. Temmuz 2008'de 121,4 olan sanayi üretim endeksimiz, Ağustos 2008'den itibaren gerilemeye başladı ve nihayet Şubat 2009'da 84,8 rakamına ulaşıldı. Şubat ayından bu yana istikrarlı bir biçimde mart, nisan ve mayıs ayı rakamlarında yükselmeyi yakaladık. Üç aylık artış yüzde 21'e ulaştı. Üç ay üst üste pozitif gelişmenin yaşanması, kötüye gidiş eğiliminin kırıldığını gösteriyor.

Mart ayında, Türkiye'nin dip noktasını şubat ayında yaşadığını, bundan sonraki verilerin daha iyi olacağını söylemiştim. Bugün ortaya çıkan veriler, bizim analizlerimizin doğru olduğunu gösteriyor. Diğer verilerde de daha olumlu rakamlarla karşılaşmaya başlayacağız. Bugünden de açıkça ifade etmek istiyorum ki, önümüzdeki aylarda da sürekli bir önceki aya göre artışlar yaşayacağız ve 2008 yılı düzeyini sonbahara kadar yakalayacağız.''

''SADECE TÜRKİYE VE JAPONYA'NIN 3 AYDIR GİDİŞİ TERSİNE ÇEVİRDİ''

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Japonya ile birlikte değerlendirildiğinde, sadece Türkiye ve Japonya'nın 3 aydır gidişi tersine çevirdiği ve yükselişe geçtiğini belirten Çağlayan, ''Dünyanın 3 büyük ekonomisi dikkate alındığında, ABD ve AB'de sanayi üretimi hala düşmeye devam ediyor. ABD'de ve AB'de sanayi üretimi 17 aydır sürekli düşüyor, hiç artış yaşamadı. Japonya'da 14 ay düştü, son 3 aydır yükselmeye başladı. Türkiye'de 10 aylık düşüşten sonra 3 aydır yükseliyor. Ama Türkiye'nin son 3 ayda gerçekleştirdiği yüzde 21'lik yükseliş, sanayi üretim performansı bakımından Japonya, ABD ve AB'den daha iyi durumda olmamızı sağladı'' dedi.

Bakan Çağlayan, sanayi üretimi endeksinde son 3 ayda meydana gelen iyileşmede hükümet olarak alınan katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi gibi kararların da ciddi etkisinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Mart ayında devreye aldığımız tedbirler ciddi anlamda etkisini gösterdi. Mobilya sektöründe gerileme, 2008'in aynı ayına göre mayıs ayında sadece yüzde 2 azaldı. Otomotiv sektöründeki yüksek üretim düşüşü frenlendi ve aylık yüzde 60'lardan yüzde 40'lara indi. Radyo televizyon, haberleşme teçhizatında gerileme durdu, sıfır noktasına ulaşıldı.

Ayrıca, ham petrol ve doğal gaz çıkarımı, metal cevheri madenciliği, deri işleme ile ağaç ve ağaç ürünleri imalatı sektörlerinde, sanayi üretim endeksi 2008 Mayıs ayının üzerine çıktı. Yani bu sektörler geçen yıla göre üretim artışı gösterdiler.''

BİZE ULAŞIN