TOBB hükümetten yerli mala ve düşük gelirliye destek istedi

Odalar, hükümetten yerli mallara kamuda pozitif ayrımcılık yapılmasını, düşük gelirli vatandaşa da alım gücünü artırıcı indirim sağlanmasını istedi

Hükümetten yatırım değil üretim teşviki isteyen odalar, yerli mallara kamuda pozitif ayrımcılık, düşük gelirli vatandaşa da harcama çeki yerine alım gücünü artırıcı indirimler yapılmasını talep etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konseyler Müşterek Toplantısı, Ankara'daki TOBB ETÜ'de yapıldı. Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile TOBB Konsey başkanları ve üyeleri katıldı.

İŞTE ÖNERİ PAKETİ
Teşviklerle ilgili dengesizlikleri üstü kapalı bir şekilde anlatan TOBB, hükümete sunduğu öneriler metninde "Bölgeler arasındaki sektörel dağılımın, sağlıklı ve güncel verilerle, yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Eksikliklerin düzenleme yetkisine sahip Bakanlar Kurulu tarafından, uygulama aşamasında giderilmesini bekliyoruz" denildi. İşte TOBB Konseyi'nin önerilerinden bazıları:
İç pazarın canlandırılmasına yönelik somut adımlara öncelik verilmeli.
Düşük gelirlilerin alım gücünü artırıcı tedbirler alınmalı. (Örnek: Evlerde kullanılan LPG üzerindeki vergi indirilmeli).
Sezonu başlayan, başlayacak sektörler için vergi indirimleri düşünülmeli.
Leasing sözleşmelerindeki KDV yılsonuna kadar yüzde 1'e indirilmeli.
Kamu alımlarında yerli üreticiye destek için getirilen yüzde 15'lik fiyat farkı düzenlemesi uygulamaya geçirilmeli. nDMO'nun yerli malları satmaya ve İller Bankası'nın yerel yönetimlerin yerli mallarını satın almasına yönelik kredilendirmeye öncelik vermesi sağlanmalı. nYeni Ticaret Kanunu'nun yasalaşması beklenmeden şirket tasfiyeleri ve birleşmeleri kolaylaştırılmalı.
İhracat taahhütlerinin kapatılmasında miktar ve değer olarak kolaylık sağlanmalı.

"AMELE PAZARLARI TÜRKİYE'NİN GERÇEĞİ"
DEVLET
Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özel istihdam bürolarının geçici iş akdiyle personel çalıştırabilmesiyle ilgili tartışmalara yanıt verdi. Amele pazarlarının Türkiye'nin gerçeği olduğunu kaydeden Babacan "İşsizliğin ne olduğunu ancak işsiz olan anlıyor. Özel istihdam büroları ile ilgili olumsuz görüş beyanlarına bir bakın. İçlerinde bir tane işsiz var mı? Yok. Peki nedir bu? Maalesef artık siyasi midir, ideolojik midir? Türkiye'de işsizlik yaklaşık 4.5 filan arttı. Bunu görmeme lüksümüz yok" dedi.

'YATIRIM DEĞİL ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ'
TOBB
Başkanı Hisarcıklıoğlu, yatırım teşvikinin uzun vadede önemli olduğunu, ancak bugün için asıl üretimin teşvik edilmesine ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Her ülkenin, kendi iç pazarını koruyan tedbirler aldığını hatırlatan TOBB Başkanı "Ne yazık ki bir tek biz, kendi iç pazarımızda, yabancı firma kaynaklı haksız rekabete ses çıkartmıyoruz. Her ithalatçı firmanın elini kolunu sallayarak iç pazarımıza girmesi, ülkemize kalıcı hiçbir katkı bırakmadan, iç pazarımızdan faydalanmasına müsaade edilmemelidir" dedi.

BİZE ULAŞIN