Çin malları ateşe verildi

Yaklaşık 50 kişilik grup Tarabya'da bulunan Çin Başkonsolosluğu önünde toplandı. Çin hükümeti aleyhine sloganlar atan grup Doğu Türkistan'daki olaylar nedeniyle Çin'i protesto etti. Açılan pankartlar ve atılan sloganlar eşliğinde eyleme devam eden göstericiler Doğu Türkistan ve Urumçi'deki olayları kınadı. Grup adına açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Tüketiciler Çin hükümetinin yaptığı soykırıma tepkisini Çin mallarına boykotla göstermektedir. Çin hükümetinin güvenlik güçleri
Sincan Uygur Özerk Bölgesinde binlerce masum insanı hunharca katletmektedir. Halen kanlı saldırıların devam ettiği bölgenin Çin hükümeti tarafından dünya ile bağlantısı kesilmektedir" şeklinde konuştu.
Tüketiciler Birliği'nin Çin'e karşı en büyük boykotu bugün itibari ile başlattıklarını kaydeden Kaya, "Hem tüketicilerimize hem de Çin'in en büyük pazarı konumundaki Türk soylu Cumhuriyetler ile dünya ülkelerine buradan çağrı yapıyoruz, "Made in China" yazan hiçbir ürünü almayınız" dedi.
Eylemin sonunda ise Tüketiciler Birliği üyeleri yanlarında getirdikleri Çin mallarını ateşe vererek tepki gösterdi. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylem olaysız şekilde son buldu.

MUĞLA'DA DA ESNAF TEPKİLİ

Çin'in Sincan Uygur bölgesindeki Türklere,özellikle son dönemlerde arttırdığı baskı, zulüm ve katliamlara tepkiler bütün ülke genelinde olduğu gibi Muğla'da da artarak devam ediyor.
Muğla'da kurulan Perşembe Pazarı'nın bulunduğu bölgedeki esnaflar,Çin mallarını yakarak Çin'in Türklere karşı katliamlarını kınadılar. Pazar yerinde toplanan esnaflar, Çin üretimi çeşitli malları yaktıktan sonra burada bir açıklama yaptılar.

Muğlalı esnaflar adına yapılan ortak açıklamada; "Bizler Muğlalı esnaflar olarak sahipsiz ve korumasız bırakılan kardeşlerimizin yanındayız. Bir an önce bu katliamın durdurulmasını istiyoruz. Esnaflar olarak da Çin mallarını boykot ediyoruz. Çin mallarını da boykot amaçlı yakıyoruz. Şehit olan Uygurlu kardeşlerimize rahmet ve geride kalan sancağı yere düşürmeden yollarına devam eden kardeşlerimize sabır ve mücadele gücü, bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini görmek istiyoruz" denildi.

BİZE ULAŞIN