Bakan Çağlayan'dan Güney Amerika çıkarması

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve mevcut işbirliği alanlarında var olan potansiyelin hayata geçirilmesi amacıyla, 120 kişilik heyetle Brezilya ve Şili'ye gidecek.

Bakan Çağlayan başkanlığında düzenlenecek ticaret heyeti organizasyona, tekstil ve konfeksiyon, elektrikli ev aletleri, müteahhitlik ve inşaat, doğal taşlar ve madencilik, mobilya, mücevherat, boya, kablo, gıda, demir ve çelik ürünleri, otomotiv ve yedek parça ile finans gibi mal ve hizmet sektörlerinde uzmanlaşmış 57 firmadan yaklaşık 80 temsilci katılacak.

Türkiye'den yarın akşam ayrılacak olan Devlet Bakanı Çağlayan, Şili'de bulunacağı 13-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında, Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez Amunategui, Maliye Bakanı Andres Velasco Branes, Bayındırlık Bakanı Patricia Poblete Bennett, İskan Bakanı Romy Schmidt Crnosija, İmar Bakanı Sergio Bitar ve Enerji Bakanı Marcelo Tokman Ramos ile görüşmelerde bulunacak.

Görüşmelerde, Türkiye ile Şili arasındaki ticaretin daha dengeli olarak artırılması ve çeşitlendirilmesi, ayrıca, başta karşılıklı yatırımlar ile müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri olmak üzere, enerji sektörü ve savunma sanayi alanlarında da işbirliği olanakları ele alınacak. Bu çerçevede, 14 Temmuz 2009 tarihinde imzalanacak serbest ticaret anlaşması (STA) Türkiye'nin Amerika kıtasında bir ülkeyle yapacağı ilk STA olacak. Anlaşma, Bakan Çağlayan ile Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez Amunategui tarafından imzalanacak. Söz konusu anlaşma, taraflar arasında mal ticaretinde tarife ve tarife dışı engellerin kaldırılması, hayvan ve bitki sağlığı önlemleri, fikri, sınai ve ticari mülkiyet hakları, menşe kuralları, iç vergilendirme, yapısal uyum, anti-damping, korunma önlemleri, ödemeler dengesi gibi bir çok başlığa ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

Pazara tercihli giriş fırsatı yaratan ve tarafların ekonomik potansiyelini artırarak ölçek ekonomisinden faydalanmalarını sağlayacak olan Türkiye-Şili STA'sının, Türkiye'nin ihracatının sektörel ve bölgesel temelde çeşitlendirilmesini sağlayarak rekabet gücünün artırılmasına ve yabancı yatırımların teşvikine önemli katkılarda bulunması bekleniyor. İmzalanacak STA ile ayrıca, 2008 yılında toplam 474 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen Türkiye-Şili ticaret hacminin, ürün çeşitliliği de sağlanarak iki yıl içinde 1 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

Ziyaret sırasında, ayrıca, 14 Temmuz 2009 tarihinde her iki ülke iş adamlarının katılımıyla ''Türkiye-Şili İş Forumu'' düzenlenecek.

BREZİLYA'DAKİ TEMASLAR
Bakan Çağlayan, ziyaretin Brezilya bölümünde ise Brezilya Dışişleri Bakanı ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başmüzakerecisi Celso Amorim, Dış Ticaret Bakanı Welber Oliveira Barral, Maden ve Enerji Bakanı Edison Lobao ile görüşmelerde bulunacak. Görüşmelerde ikili ticaretin geliştirilip çeşitlendirilerek önümüzdeki 3 yıl içinde 5 milyar dolara ulaşmasının sağlanması, ticareti geliştirme çabalarında özel sektörün rolü, 2009 yılının ekim ayında düzenlenecek karma ekonomik komisyonu toplantısı ile eş zamanlı olarak bir Brezilyalı iş adamları heyeti ziyareti organize edilmesi, karşılıklı yatırımların geliştirilmesi, müteahhitlik ve müşavirlik alanında işbirliği ile DTÖ Doha Kalkınma Gündemi hususlarının gündeme gelmesi öngörülüyor.

Ziyaret kapsamında ayrıca, 17 Temmuz 2009 tarihinde Türk ve Brezilyalı iş adamları arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak bir ''Türkiye-Brezilya İş Forumu'' düzenlenecek.

Şili ve Brezilya'ya düzenlenecek ziyaretlerin Türkiye'nin Latin Amerika ile olan ticari ve ekonomik ilişkilerine önemli bir ivme sağlayacağı, ayrıca ''Latin Amerika ile Ticari İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi'' kapsamında, Türkiye tarafından, Latin Amerika bölgesine verilen öneminin bir kez daha vurgulanacağı değerlendiriliyor.

Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyet, 18 Temmuz'da Türkiye'ye dönecek.

BİZE ULAŞIN