'EPDK kararı, olmayan köpük yerine etimizi kesti kemiğimizi kırdı'

PETDER Başkanı Ekim, serbest piyasaya yapılan bu müdahalenin etkisinin yıllarca süreceğini söyledi

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı Muammer Ekim, 'tavan fiyat ile ilgili olarak bugüne kadar sessiz kalmalarının doğru olmadığını belirterek SABAH'ın sorularını yanıtladı. EPDK'nın tavan fiyat kararının serbest piyasaya müdahale anlamı taşıdığını dile getiren Ekim, "Burada nakliye masrafları, finansman giderleri, işçilik ücretleri, işletme giderleri gibi sorunlar çok da önemli değil. Burada bizi asıl kaygılandıran konu serbest piyasaya yapılan müdahale ve bu durumun yatırımcılar nezdinde yapacağı tahribattır" diye konuştu. Ekim, rekabetin engellendiği yönünde bir tespitin doğru olmadığını dile getirerek, bu konuda, Kanunun serbest piyasa yorumunun ihlal edildiği nedeniyle yargı yoluna başvuracaklarını ifade etti. EPDK'nın tavan fiyatı alma kararı koşullarının da oluşmadığına değinen Ekim, "Düzenleyici otoritenini müdahale yapma yetkisi varsa bu yetkiyi kullanacağı zemin oluşmamıştır. Ortada bir köpük olsa idi bu köpük belki, yetki şartı oluşmak kaydı ile, tavan fiyat belirlenerek düşürülebilirdi. Yani köpük alınırdı. Ancak burada bir köpük yoktu. Alınan karar etimizi kesti, kemiğimizi kırdı" dedi.

'YENİ YATIRIM ZOR'
Bu kararın en büyük etkisinin yabancı şirketlerin yeni yatırım kararlarında hissedileceğini belirten Ekim, "Siz Türkiye'ye yeni yatırım yapmış olan bir şirketin yönetim kurulunda olsanız ne hissedersiniz? Oyun devam ederken kural değiştirilmez. O zaman Türkiye'ye yatırım yapanlar sürekli olarak bir risk olasılığını da düşünecektir" dedi.

FİNANS GİDERİ LİTREDE 9 KURUŞ
Fiyat formülünü eleştiren Ekim, "Bu sektörün yıllık vergi tahsilatı miktarı 28.5 milyar TL. Ve bu büyüklükte bir riski, finansmanı ile birlikte üzerimizde taşıyoruz. 20 gün ulusal stok zorunluluğumuz var. Parayı tahsil etmemiz 70 günü buluyor. TL borçlanıyoruz. Bunun maliyeti yüzde 2,5 - 3. Yani 1 litresi 3 TL'ye yakın olan benzinde bizim yaklaşık 9 kuruşluk finansman giderimiz var" dedi.

BİZE ULAŞIN