Erdoğan'dan IMF'ye 'hızlanalım' çağrısı

İtalya'da görüştüğü IMF Başkanı'ndan çalışmaların hızlandırılmasını isteyen Başbakan Tayyip Erdoğan, 28 Eylül öncesinde netice beklediklerini aktardı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaklaşık bir yıldır sürdürülen ve sonbaharda tamamlanacağı öngörülen görüşmelerin önümüzdeki dönemde hız kazanması bekleniyor. G-8 Zirvesi'ne katılmak için gittiği İtalya'da IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn ile görüşen Başbakan Erdoğan, fon ile yürütülen çalışmaların 28 Eylül sonrasına kalmaması yönündeki isteklerini aktardığını söyledi.

'MEMNUN OLDULAR'
İtalya'da basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, IMF Başkanı ile temaslarına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığını söyledi. Erdoğan "Kendilerine özellikle genel çerçeve noktasında 'Bu çalışmayı süratle, gerek mali disiplin, gerekse yapısal değişiklikler noktasında bu ay, önümüzdeki ay içerisinde bir neticeye kavuşturursak biz de bundan memnun oluruz' dedik. Çünkü 28 Eylül'de Türkiye'de IMF'nin uluslararası toplantısı yapılacak. 'Bu toplantının sonrasına kalmasın istiyoruz' dedik. Kendileri de bundan memnuniyetlerini ifade ettiler. Ali Bey başkanlığında bu çalışmayı bu ay, önümüzdeki ay içerisinde yoğun bir şekilde sürdürecekler. Temenni ederim ki neticeye varırız." diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'la görüşmesinin yaklaşık 15 dakika sürdüğü belirtildi.

LİDERLER SAMİMİ GÖRÜNTÜ ÇİZDİ
G-8 zirvesinin üçüncü ve son gününde de liderlerin neşeli tavırları dikkat çekti. Başbakan Erdoğan Küresel Gıda Güvenliği başlıklı toplantıya katıldı.

BİZE ULAŞIN