TEMA ile 2.3 milyon TL yatırıp doğduğu köyü erozyondan kurtardı

Borusan Holding Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, TEMA Vakfı ile el ele verip doğduğu köyü 12 yılda 2.3 milyon TL yatırımla erozyondan kurtardı

Türk sanayisinin önemli isimlerinden Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, doğduğu, altı yaşına kadar köy meydanında koşturduğu Afyon'un Tazlar köyünün kaderini günün birinde değiştireceğini aklından bile geçirmemişti.Çocukluk yıllarından ardından 1997'de çocukları ve torunlarının köyü tanıma isteği ile geldiği Tazlar Köyü'nde bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Aynı zamanda TEMA Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Kocabıyık'ın kafasında hep kırsal kalkınma projesi vardı ve bunu nerede yapacağını düşünüyordu. Sonra aklına doğup büyüdüğü köyü geldi. Afyon'un Tazlar köyü, erozyon ve heyelan nedeniyle köyü tehdit ediyordu, bu nedenle de köyden göçler başlamıştı. Kocabıyık'ın TEMA ile elele vererek 1997 yılında Tazlar köyünde başladığı 'Bu toprağa gönül verdim' sloganı ile gerçekleştirdiği "Erozyon önleme amaçlı kırsal kalkınma projesi" bu yıl en son aşamasına geldi. Borusan'ın sponsorluğunda süren çalışmalar sonunda köy suyuna, verimli toprağına kavuştu. Kamu, sivil toplum ve özel sektör ortaklığında 12 yılda toplam 2.3 milyon TL'lik yatırım yapılan projenin başarıya ulaşmasıyla Tazlar köyü'nde erozyon tehditi giderildi, tarımsal verimlilik yüzde 50'ye varan oranda artırıldı. Proje kapsamında bir gölet, 2 kilometre drenaj, 12 kilometre sulama kanalı, 18 kilometre yol, binlerce ağaç dikimi ve altyapı faaliyetleri gerçekleştirildi. 1997'de 360'a kadar gerileyen köy nüfusu ise proje bitiminde 1600'e kadar yükseltildi. Proje kapsamında kurulan Asım Kocabıyık Çiftçi Eğitim Merkezi'nde ise 600 çiftçiye eğitimi verildi. '

KÖYLÜYÜ KAÇIRDIK'

Projenin tamamlanması amacıyla Tazlar Köyü'nde düzenlenen toplantıya Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, TEMA Vakfı Kurucu ve Onursal Başkanları Hayretttin Karaca ve Nihat Gökyiğit, TEMA Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Baş ve Afyon Valisi Haluk İmga katıldı. Kocabıyık törende yaptığı konuşmada "Atatürk köylü milletin efendisidir" demiş. Biz o köylüyü köyünden kopardık şehirde kapıcı, yurtdışında vasıfsız işçi yaptık. Bugün AB kapısında bekliyorsak bunun nedeni 1960'larda yaptığımız hatalardır"diye konuştu. Karaca ise "Tazlar köyü projesi karşılanabilir bütçelerle toprağı kazanabileceğimizin en iyi göstergesi" dedi.

Gölet ile sulu tarım başladı
1997'de köyde 200 dekarlık ağaçların kesilmesi köyü erozyon tehditi ile karşı karşıya bıraktı.
Önce
köyün kuzey yamacına 2 bin metreyi aşan drenaj borusu döşendi. Topraktaki fazla suyu emmesi içim 1500'ün üstünde söğüt ağacı dikildi.
275 bin m3 kapasiteli gölet ile su kaynakları kontrol altına alındı, heyelan tehdidi en aza indirildi.
Gölet sayesinde 1600 dekar alanda sulu tarım yapılmaya başlandı. Toprağın verimi % 50 arttı.

Köyde bir avuç toprağı yok

KOCABIYIK, Tazlar Köyünde başlayan hikayesi ve iş hayatını "Tazlar Köyü'nde Borusan"a isimli kitapta topladı. 12 yılda hayata geçirdiği bu projeye rağmen köyde bir avuç bile toprağının olmadığını söyleyen Kocabıyık'ın köyde, doğduğu, babadan kalma ahşap bir evi bulunuyor.

BİZE ULAŞIN