Birlik oluşturan perakendeciler Ortadoğu'ya Irak'tan açılacak

Irak pazarına Erbil'den giriş yapmayı planlayan perakendeciler, önümüzdeki günlerde İran, Suriye ve Mısır'a giderek yatırım ortamını koklayacak ve Ortadoğu'ya yayılacak

Pazarı çeşitlendirmeyi hedefleyen Türk perakende sektörü şimdi de Kuzey Irak'ın yolunu tuttu. 3 Temmuz'da Hewa Group'un davetlisi olarak Erbil'i ziyaret eden 20 Türk markası yetkilisinden 15'i yatırım kararı aldı. Aralarında Mavi, Collezione, Colins, Ayakkabı Dünyası, Flo, İnci Deri ve Kiğılı'nın da bulunduğu şirketler Erbil'deki Mejdi alış veriş merkezinde mağaza açacak. Konuyla ilgili olarak yarın imzalanacak olan anlaşmalar planın sadece bir parçası.

SIRADA İRAN VAR

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) öncülüğünde hareket eden firmalar Mısır, Suriye ve İran gibi yeni pazarlara da girmek için hazırlık yapıyor. Projenin mimarı BMD Başkanı Ekrem Akyiğit "Aramızda birlik oluşturduk. Avrupalı bir firma gidince dört marka ile giriyor. Biz gidince 150 marka ile gireceğiz. En kötü 20 marka 30 marka girecek pazara" dedi. Ortak hareket edecek firmaların bir diğer hedefi de tek tedarikçi ve tek taşıma firması ile çalışarak maliyetleri azaltmak.
BİZE ULAŞIN